Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 4 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak można bawić się z 4-miesięcznym dzieckiem?

Witam. Jak można bawić się z 4 - miesięcznym dzieckiem? Nie mam już pomysłów a boje się ze córeczka będzie się ze mną nudzić
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Wątpliwości dotyczące szczepień

Witam. Proszę się nie przejmować. W tym wieku nie potrzeba zbyt wielu doznań. Wszystko co otacza jest interesujące i dostarcza zabawy. Jak pani dziecko dotyka, głaszcze, to to też zabawa rozwojowa.

0

Czasem warto zostawić maluszkowi trochę czasu na kreatywność. Czyli być obok, ale pozwolić córeczce "poszukiwać" interesujących rzeczy. Jeśli przyzwyczai ja Pani, że cały czas jest zabawiana, będzie jej trudno w przyszłości zając się samej sobą, samej się bawić. A w rozwoju i życiu malca ważna jest nie tylko zabawa w relacji, ale także umiejętność samodzielnego bawienia się.
Stymulowanie rozwoju maluszka jest oczywiście bardzo ważne i przynosi dużo radości zarówno mamie jak i dziecku. Ale warto tez pamiętać, że dla maluszka nawet codzienne aktywności i przedmioty bywają niezwykle interesujące.
Czarno-białe książeczki, pozytywki nad łóżeczkiem, maty edukacyjne- są bardzo pomocne i zachęcające maluchy do aktywności. Także to co Pani robi- np ćwiczy przy córeczce, tańczy, sprząta, może się okazać dla niej ciekawe. Warto przy tym mówić do małej opisując co i po co się robi- nawet jeśli jeszcze nie zrozumie, to będzie się uczuć melodyki głosu, a także czuć zauważana, w bliskości.
Dzieci, które lubią być blisko i być noszone bardzo chętnie korzystają z chusty. A przy okazji mamy maja wolne ręce i mogą coś robić.
Warto też pamiętać, że wszystko, co Pani robi, robi z miłością, a tym samym jest to dla córeczki bardzo cenne.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy