Lęk przed konkretną osobą

jak sobie radzić z osobą przed którą czuje strach

Witam serdecznie,
Pani trudność jest dość częstym zjawiskiem u ludzi i nie mówię tego po to, by zbagatelizować problem, ale by podkreślić, że to właśnie drugi człowiek bywa „bodźcem” wywołującym negatywne emocje.
Strach i lęk często traktuje się jako synonimy, gdy mowa jest o sytuacji, w której się boimy. Jednak pomiędzy tymi dwoma odczuciami istnieją różnice. Strach czujemy, gdy zagrożenie jest realne, podczas gdy lęk ma charakter irracjonalny. Oznacza to, że boimy się na sama myśl czy wyobrażenie zagrażającej sytuacji. Zatem, warto byłoby doprecyzować, jaki charakter ma Pani odczucie? Czy pojawia się w sytuacji spotkania, rozmowy ze wspomnianą osobą, czy też boi się Pani już na samą myśl o interakcji z tą osobą, na samo wyobrażenie sylwetki tej osoby, dźwięku głosu, itp.
Pyta także Pani jak sobie radzić z tą osobą. Prawdopodobnie z osobą poradzić sobie będzie trudno, ale można próbować zapanować nad budzącym się odczuciem względem niej. Lęk przed drugim człowiekiem może wynikać z różnych przyczyn. Często powodem staje się tzw. projekcja, czyli nieświadomie przebiegające przeniesienia z przeszłości na realnych ludzi tu i teraz. Proszę spróbować zaobserwować czy odczuwany strach/lęk nie wynika przypadkiem z podobieństwa zewnętrznego czy tez osobowościowego tej osoby do postaci, której również się Pani obawiała w przeszłości? Innym powodem lęku przed drugim człowiekiem może być świadomość posiadanej przez niego władzy, a co za tym idzie świadomość własnej słabości i obawa przed utratą godności. Sytuacja taka również jest przykładem irracjonalnego lęku, gdyż jest operacją najczęściej zachodzącą tylko w ludzkich umysłach a nie w rzeczywistości. Do najbardziej uciążliwych lęków należy również lęk przed oceną ze strony innych ludzi. Być może osoba ta dopuściła się kiedyś krytyki względem Pani, co potęguje obawę, że sytuacja może się powtórzyć, narażając na ponowną utratę „twarzy”?
Poszukiwanie powodu odczuwanego lęku pozostawiam Pani refleksji, gdyż wymaga to wglądu we własne doświadczenia i historię życia. Ze swojej strony mogę zapewnić, iż dotarcie do źródła tegoż lęku obniży znacznie jego poziom, dzięki czemu wspomniane sytuacje nie będą aż tak kłopotliwe.
Pozdrawiam.

to rozległy i wielowątkowy temat.odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY (moża też pracowac na skypie).pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza