Ciągle wracam do przeszłości i rozpamiętuję

Mam 18 lat.Moim problemem jest ciągłe wracanie do przeszłości.Nie potrafię sobie z tym poradzić.Ciągle rozpamiętuję przeszłe wydarzenia i co gorsze na siłę szukam w nich popełnionych błędów,tzn.zastanawiam się czy np.po alkoholu nie zrobiłam czegoś złego. Wiem,że pamiętałam te imprezy,co się działo itd., ale siedzi we mnie ten irracjonalny strach i każe mi myśleć że zachowywałam się źle i że wszyscy mają o mnie złe zdanie.Pytając znajomych słyszę jedną odp."Było z Tobą ok" Ale i tak się martwię.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Czy kiedykolwiek zastanawiała się Pani, co jest powodem, dla którego ciągle doszukuje się Pani w przeszłości błędów i porażek? Towarzyszy Pani nieuzasadniony, irracjonalny lęk przed tym, że w przeszłości zachowała się Pani niestosowanie, niewłaściwie, na podstawie czego znajomi/przyjaciele/obce osoby mogły wyrobić sobie o Pani złe zdanie. Dlaczego tak bardzo zależy Pani na zdaniu innych, skoro i tak zdaje sobie Pani sprawę, że w przeszłości nie dopuściła się Pani niczego, czego musiałaby się wstydzić? Nieuzasadnione lęki, strach, irracjonalne myśli, obawa przed tym, co na Pani temat powiedzą inni, koncentracja na swoich mankamentach, wadach, słabych stronach, ciągłe zamartwianie się może wskazywać na rozwój zaburzeń lękowych (nerwic). Niestety, drogą wirtualną nie da się postawić diagnozy, dlatego zachęcam Panią do konsultacji ze specjalistą.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Z jakiegoś powodu bardzo się Pani boi tego, że utraciłaby Pani kontrole nad sobą, ze to mogłoby być zagrażające. Być może obawia się Pani utraty przyjaźni, czy zmiany zdania o Pani, co mogłoby wynikać z lęku przed oceną, potrzeba aprobaty społecznej czy tez niepewna samoocena czy poczuciem własnej wartości. Mam wrażenie, ze to "rozpamiętywanie" jest raczej objawem innej trudności czy nieprzepracowanego konfliktu. Zachęcam do przyjrzenia się temu.