Jak nie myśleć o przeszłości?

Mój problem polega na tym że od dłuższego czasu myślę o tym co było kiedyś.Bardzo często przypominają mi się przykre sytuacje z przeszłości np.gdy ktoś mnie obraził , zrobił mi krzywdę, najgorsze jest to ze nie potrafię się bronić w takich sytuacjach nie umiem bronić się słownie w takiej sytuacji mam ochotę się poplakac i uciec jak najdalej.Właśnie to co wydarzyło się kiedyś nie daje mi zyc w teraźniejszości , kiedy przypominam sobie te pojedyncze sytuacje natychmiastowo obniża mi sie nastrój,czuję się przygnębienia chce mi się płakać czuję tak jakby chęć zemsty,nie potrafię zaakceptować przeszłości i ciągle się męczę .Wiem ze życie składa się ze tych lepszych i gorszych chwili ale ja nie umiem juz żyć normalnie , tak jak kiedyś gdy nie rozpamiętywałam przeszłości.Czuje ze juz nigdy nie będę cieszyć się z życia bo w każdej chwili przypominam sobie te wszystkie krzywdy które ktoś mi wyrządził. Zauważyłam też ze od jakiegoś czasu porównuje swoje zycie do innych , to wszystko robie mimowolnie mam dobre życie niczego mi nie brakuje a jednak myślę sobie że np. "ona ma pewnie lepsza bluzę" Dodam jeszcze ze jestem bardzo wrażliwa , niestety i biorę wszystko zbyt do siebie... co mam zrobić? Jak radzić sobie z tym wszystkim?

Witam, często myśli Pani o przeszłości, skupia się na przykrych wspomnieniach. Proszę sobie przypomnieć okres w którym nie rozpamiętywała Pani przeszłości. Co takiego powodowało, czym różnił się ten okres w Pani życiu, że umiała Pani, jak to określiła, żyć normalnie. Proszę skorzystać z pomocy psychologicznej. Pomoże to Pani poradzić sobie z przeszłością, nauczyć radzić sobie z trudnymi doświadczeniami, zacząć czerpać radość z chwili obecnej.

Pozdrawiam

Dorota Nowacka