Jak pozbyć się negatywnych myśli? Jak zwalczyć zazdrość?

Co najmniej raz w miesiącu miewam napływ negatywnych myśli i poczucie bezwartościowości własnego życia. Zazwyczaj (ale nie zawsze) ten okres pokrywa się z czasem, kiedy dostaję miesiączki. Wydaje mi się wtedy, że wszystko, co mam jest mało wartościowe, że chciałabym być z kimś lepszym niż np. mój chłopak. Dostrzegam w nim same negatywy. A dodam, że jest naprawdę porządnym mężczyzną i wiem, że mnie kocha. Tylko mi się wtedy wydaje, że zawsze jest ktoś lepszy. Nagle całe otoczenie, wszystko czego nie posiadam wydaje się lepsze. Zaczynam zazdrościć ludziom ich osiągnięć, rozmyślam o tym co byłoby, gdybym w różnych sytuacjach życiowych inaczej postąpiła itp. Jeśli ktoś w moim otoczeniu odniesie sukces, to mu go zazdroszczę. Jeśli tym kimś jest mężczyzna, to wyobrażam sobie jak by to było gdybym była jego partnerką. Jeśli kobieta odnosi sukces, porównuję się do niej. Często towarzyszą temu porównaniu negatywne myśli o sobie. Jestem wtedy na siebie bardzo zła, że nie potrafię pokierować swoim życiem, tak jakbym chciała. Staję się płaczliwa. Podważam sens wszystkiego: związku, moich marzeń itp. Mówię wtedy bardzo dużo przykrych słów, raniąc tym samym bliskich, a później płaczę, bo wiem, że sprawiłam im przykrość. Ostatnio zaczęłam czytać dużo artykułów i książek o pozytywnym myśleniu i ogólnie nie mam problemów z akceptacją siebie. Nie umiem sobie tylko poradzić z negatywnymi myślami o tym, co mam w swoim życiu. Chciałabym to w sobie zmienić, by nie ranić najbliższych i by w końcu poczuć się wolną.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

myśli, które Pani opisała wydają się mieć jakieś podłoże zarówno w Pani obecnej sytuacji, jak również w sposobie postrzegania przez Panią świata, innych ludzi. Skąd bierze się zazdrość w Pani? Wspomniała Pani, że żałuje straconych szans i czasu, chciałaby, by życie wyglądało inaczej.
Zastanowiłbym się nad konsekwencjami takiego myślenia. Czy przybliża ono Panią do osiągnięcia sukcesu? Jakie są jego zalety i wady? Czy nie warto go zmodyfikować? Jeśli nie, to dlaczego, jeśli tak- w jaki sposób? Czy jest zgodne z rzeczywistością?
Co ewentualnie powstrzymuje Panią przed zmianą?
Myślę, że nad odpowiedziami na te pytania może Pani zastanowić się wspólnie z psychologiem z najbliższej poradni.
Być może warto byłoby również skonsultować się z lekarzem rodzinnym - może te zmiany nastroju mają jakiś związek ze zmianami hormonalnymi w trakcie cyklu menstruacyjnego?

Pozdrawiam serdecznie