Czy powinnam wracać do tego co było?

Dzień dobry, zaczne wprost - dużo w moim życiu sie zdarzyło nie przyjemnych rzeczy , o których nigdy nie mówiłamałam, ciągle przez nie jestem wycofana i sprawiaja mi duzo kłopotów w komunikowaniu i otwartości do innych . Czy powinnam wracac do tego co było ? rozpracowac to ? bo przeciez i tak to nie zniknie i nie zmieni sie fakt ze tak bylo :/

Dzień dobry.

Jest takie powiedzenie: "Nie masz wpływu na swoją przeszłość, ale możesz kształtować przyszłość." Rozpamiętywanie więc różnych "zaszłości" powoduje odwrócenie uwagi nie tylko od przyszłości, ale przede wszystkim od teraźniejszości.

Skoro, jak sama Pani pisze, pielęgnowanie różnych nieprzyjemnych sytuacji, które się w Pani życiu zdarzyły, skutkują jeszcze większym wycofaniem i brakiem otwartości na innych, warto byłoby skonsultować się z psychologiem i zapewne poddać się terapii, podczas której mogłaby Pani przyjrzeć się sobie "tu i teraz" oraz odpowiedzieć m.in. na pytanie, z jakiego powodu Pani przeszłość jest dla Pani bardziej atrakcyjna niż to, co przed Panią.

Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Rzeczywiście, przeszłości nie jest możliwe zmienić, ale można zmienić to, jakie ma dla nas znaczenie, jak ją rozumiemy, jaki ma na nas wpływ i jak sobie z nią radzimy. Drogą takiego przepracowania trudnych doświadczeń może być psychoterapia.

Pozdrawiam!

Wracać bez jakiegoś większego celu nie ma sensu. Powoduje to jedynie dyskomfort psychiczny. Jednakże polecam wrócić do przeszłych trudności i przepracować je w gabinecie psychologa tak, aby już nie wracaly. Zatem polecam udać się na konsultację psychologiczną podczas której opowie pani bardziej szczegółowo o trudnościach i podejmiecie z terapeutą decyzję o podjęciu terapii. Pozdrawiam