Jak pozbyć się wstydu seksualnego?

Jak wyzbyć się wstydu seksualnego, jak zapomnieć i wymazać z pamięci zły akt seksualny z przeszłość ? Czy to , że coś przytrafiło mi się kiedyś ma wpływ na teraźniejszość i mój wstyd wobec partnera ?

Dzień dobry.

Zwykle traumatyczne przeżycia z przeszłości udaje się "przepracować" podczas terapii, toteż sugerowałbym zarówno konsultację, jak i właśnie terapię. Wspomniany "wstyd seksualny" niekoniecznie wynikać może z przeżytego "złego aktu seksualnego", jego faktyczne przyczyny może Pani również odnaleźć podczas sugerowanej konsultacji z psychologiem, psychoterapeutą bądź seksuologiem.

Pozdrawiam.

Dzień dobry!

W dużym stopniu jesteśmy zbudowani, ukształtowani właśnie z naszej przeszłości, dotychczasowej historii życia i szczególnie istotnych, znaczących wydarzeń (zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych). Doświadczenie traumatyczne może znacząco wpłynąć na kondycję psychiczną, sposób myślenia, przeżywane emocje itp. Może być także źródłem, tak jak Pani opisuje, blokad seksualnych.
Żadna przeszłość nie determinuje nas jednak całkowicie i zawsze jest możliwa praca nad zmianą, rozwijanie się.

Proszę osobiście skonsultować się z psychoterapeutą, np. w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam!