Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak pomóc dziecku z lękiem przed żłobkiem?

Syn 26 m-cy był 4 dni w żłobku. Po 4 dniach się rozchorowal ( gorączka i katar ). Od tego momentu zaczęły się lęki. Po każdym przebudzeniu wrzeszczal prawie 40 minut. ( 3x na dobę). Prawdopodobnie tak odreagowal żłobek. Bardzo denerwował się jak dzieci płakały. Mam pytanie czy probowac go poslac czy poczekac jeszcze i sprobowac za np 4 mce ? Bardzo się martwię że taki stres nie jest niczym dobrym dla jego układu nerwowego
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Agresja u dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o agresji u dzieci autystycznych.

Witam, warto skorzystać z konsultacji z psychologiem dziecięcym aby mógł porozmawiać dłużej z Panią, przyjrzeć się zachowaniu synka i poznać bliżej okoliczności i Pani sytuację. Jeżeli ma Pani taką możliwość, matczyna intuicja Pani podpowiada że to będzie bardziej korzystne dla Pani dziecka, może Pani zaczekać kilka miesięcy. Synek będzie już w wieku w którym będzie mógł być przyjęty do przedszkola, bardziej dojrzały emocjonalnie.
Pozdrawiam serdecznie

0

Reakcja Maluszka może mieć rożne źródła, to znaczy być zarówno lękiem separacyjnym związanych z rozstaniem z głównym opiekunem, reakcją na żłobek, rodzajem kryzysu i adaptacji do nowego trybu życia, nowych osób, zajęć, zapachów, smaków itp., ale możliwe jest także, że pojawiło się skojarzenia żłobka z chorobą (nieprzyjemnym uczuciem związanym z bólem, osłabieniem itp). Z jednej strony 4 dni to zbyt mało na adaptację i określenie, czy Malec jest gotowy na edukację żłobkową, z drugiej silna reakcja dziecka może wskazywać na brak gotowości. W te sytuacji warto doczekać do pełnego wyleczenia Malucha i uspokojenia, i spróbować ponownie, w miarę możliwości na dłużej (oczywiście zależnie od stanu zdrowia). Wówczas będzie Pani miała szanse bardziej realnie ocenić, czy obecne trudności synka były adaptacyjne (wiele dzieci przechodzi tego typu kryzys nie tylko zaczynając edukację żłobkową, ale także przedszkolną) czy też wynikają z faktycznego braku gotowości synka. W tej drugiej sytuacji warto odroczyć pójście do żłobka na kilka miesięcy i spróbować ponownie po tym okresie.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy