Zmiany zachowania u 16-miesięcznego dziecka po rozpoczęciu uczęszczania do żłobka

Witam Panią!Proszę Pani, czy mogłaby mi pani odpowiedzieć na nurtujące mnie pytanie.Zauważyłam u dzicka które ma 16 miesięcy, uczęszcza do żłobka (obcojęzycznego, a jest Polakiem), znaczne zmiany w zachowaniu. To znaczy, jest bardziej pobudzone, częściej bije itp. Czy to może mieć związek z tym, że za wcześnie poszedł do żłobka? Bardzo ciężko mi przekonać mamę dziecka o tym, że to za wcześnie, a także pobyt jest bardzo długi od 8-17 godziny. Dziękuję i pozdrawiam!

Zmiany w zachowaniu malca mogą wynikać z ogromnych zmian i przeżyć emocjonalnych jakim jest odłączenie od stałej opieki mamy i rozpoczęciem edukacji żłobkowej. Taki maluszek może jeszcze nie radzić sobie z frustracja, zmianą, lękiem separacyjnym, nowym otoczeniem i rytuałami itp i reaguje na to złością, agresją (jedynymi znanymi sposobami zwracania uwagi i działania na otoczenie w tym wieku). O ile sporo dzieci przeżywa kryzys rozpoczynając żłobek czy przedszkole, to jednak obcojęzyczność może także mieć- utrudniający znacząco adaptację- wpływ. Zachęcałabym do dużej uważności i zastanowienia się nad zmianami, które ułatwiłyby dziecku adaptację.

Witam,

zmiany zachowania są typową reakcją dziecka na zmiany otoczenia. Dla dziecka, opisane przez panią zmiany to duży szok i naturalnym jest, że może mieć trudności z adaptacją. Natomiast trudno jest kategorycznie stwierdzić, że taki to a taki wiek to za wcześnie czy za późno. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Z pani opisu wynika, że najprawdopodobniej dziecko ma kłopot w odnalezieniu się w nowej sytuacji i do dorosłych, w tym przede wszystkim rodziców należy aby jak najbardziej tę zmianę mu ułatwić.

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki
www.poznacsiebie.pl