Czy przebywanie w żłobku jest odpowiednie dla 5-miesięcznego dziecka?

Witam, mam pytanie do jakiegoś fachowca, jestem babcią 2 miesięcznej wnusi, wczoraj dowiedziałam się, ze właśnie szykuje się jej od 5 miesiąca pójście do żłobka, mimo że oferowałam swoją pomoc i zajęcie się maluchem. Tym bardziej, że synowa po roku wraca do pracy, nie wiem co mam zrobić, żeby przekonać młodych, że to jeszcze za wcześnie, że taki mały człowiek potrzebuje czułości, że się kształtuje. Pewnie będęmusiała się z tym pogodzić, ale przeżywam traumę.

Dzień dobry!

Rzeczywiście, pierwsze 3 lata życia dziecka (a w szczególności pierwszy rok) są kluczowe dla jego rozwoju. W tym okresie szczególnie ważny jest stały, bezpieczny, pewny kontakt z jednym opiekunem (najczęściej matką lub innym bliskim członkiem rodziny), który na bieżąco zaspokaja wszystkie potrzeby dziecka. Przede wszystkim - potrzeby emocjonalne, obecność, czułość, troskę, uwagę.

W miarę możliwości, warto podjąć decyzję o żłobku najwcześniej po ukończeniu przez dziecko 12 miesiąca życia.

Żłobek ma też swoje plusy, m.in. może wcześniej i w naturalny sposób uczyć nawiązywania relacji z ludźmi, cennych umiejętności społecznych. Dla niemowlęcia są to jednak potrzeby drugoplanowe - ważniejsza jest bliska więź z jednym, stałym opiekunem. Na tak wczesnym etapie rozwoju nie będzie w stanie korzystać z zabaw w grupie. Może to za to przynieść korzyści podczas zmiany żłobka na przedszkole i później.

Decyzję co do dziecka zawsze należą do rodziców. Zachęcam jednak do rozmowy o tym, dlaczego decydują się właśnie na żłobek. Jakie są ich wątpliwości co do skorzystania z Pani propozycji pomocy lub oferty niani.

Pozdrawiam!

Witam. Podoba mi się to Pani wyczucie, gdyż dla dziecka malutkiego lepiej jest być z babcią niż w żłobku i Pani to czuje. Gratuluję. Lecz to rodzice decydują i lepiej tak jak pani pisze pogodzić się z tym aniżeli wywierać presję bo mogą się do Pani zrazić.
Też zastanawia mnie to dlaczego to pani aż tak przeżywa, ale że jest to kontakt tylko taki wirtualny, nie mogę nic więcej powiedzieć. Jedynie taka sugestia dlaczego to takie ważne dla Pani.
Magdalena Brabec