Czy każde dziecko musi mieć lęk separacyjny?

Witam. Jestem mamą 11 miesięcznego synka. Moje pytanie czy każde dziecko musi mieć lęk separacyjny, ponieważ moje dziecko do tej pory go nie miało. Od małego był zostawiany z babcią na godzinę może dłużej na czas jak jechaliśmy do dentysty, czy też do sklepu. W tej chwili nie robi mu to różnicy, że wychodzę, oczywiście cieszy się jak wracam, bo się uśmiecha i podskakuje, jak usłyszał mój głos na dworze to zaglądał w okno. Jak kogoś dłużej nie widzi lub nie zna to się boczy i potrzebuje trochę czasu. Siedzi wtedy na kolanach przytulony, bo tak to za przytulaniem za bardzo nie przepada, przy usypianiu jak się go bierze na ręce to się odpycha ale tylko jak się siedzi, jak się z nim chodzi to mu odpowiada. Czy to normalne zachowania.

Witam, dzieci w różny sposób reagują na rozstanie z opiekunem. Lęk separacyjny może występować z różnym nasileniem, więc nie ma powodu do zmartwień. Jeżeli ma Pani wątpliwości proszę skorzystać z konsultacji z lekarzem pediatrą który opiekuje się dzieckiem.
Pozdrawiam
Dorota Nowacka