Lęk przed wyjściem z wózka u 18-miesięcznego dziecka

Witam. Mój 18 mc syn boi się wyjść z wózka tzn gdy jesteśmy na dworze i chce by sobie pochodził to gdy go wyjde z wózka to wpada w histerię płacze i koniec chce powrotem do wózka . Co zrobić w takiej sytuacji dodam iż to moje pierwsze dziecko .

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam, na początku należy się zastanowić czy jest coś czego synek się przestraszył na spacerze? Być może to były inne, hałaśliwe dzieci lub jakieś zwierzę? Ponadto trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w tym okresie pojawia się lęk separacyjny. Lęk przed rozstaniem z rodzicem jest naturalnym doświadczeniem, pojawiającym się w rozwoju wszystkich zdrowych dzieci. Najbardziej typowymi okresami, w których taki lęk jest obserwowany są: ok. 8-go miesiąca życia, 12 miesięcy, a następnie pomiędzy 18 a 36 miesiącem. Zachęcam do obserwacji synka, znalezienia momentów kiedy np. chętniej wychodzi z wózka, czy zainteresowania go czymś w otoczeniu. Na pewno nie pozostawianie go z trudnymi emocjami samego. Być może dziecko potrzebuje Pani bliższej obecności, zapewnienia poczucia bezpieczeństwa. Pozdrawiam M.Prus

Witam. A niech sobie jeszcze troszkę posiedzi, oswoi się z otoczeniem. Może jest bardzo wrażliwy, zalękniony i potrzebuje więcej czasu. W każdym razie, myślę, ze nie należy zmuszać bo jeszcze bardziej się zrazi i wzmaga to lęk.
Magdalena Brabec