Jak wytłumaczyć zachowanie 2-latka?

Dzień dobry. Zastanawia mnie zachowanie dwuletniego syna. W obcych miejscach u obcych ludzi przez kilka minut siedzi wtulony ale potem biega psoci bawi się.za to jak przyjdzie ktoś do naszego domu z dalszej rodziny boi się i siedzi cały czas na kolanach. Podobnie na rodzinnych imprezach w większym tłumie..
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Jest możliwe, że przeżywa lęk przed mało znanymi lub nieznanymi ludźmi, szczególnie wówczas, gdy "pojawiają się" w jego obszarze poczucia bezpieczeństwa (czyli w domu). Może czuć się niepewny czy zagubiony, a wówczas szuka bezpieczeństwa przy kimś bliskim. Może być to także wyrazem lęku separacyjnego (nasilającego się ponownie w okresie pomiędzy 2-3 rokiem życia Malucha), który po pewnym okresie mija. Warto zatem przyjąć, że Maluszek potrzebuje więcej czasu na oswojenie się, jeśli trzeba tłumaczyć, pokazywać, że samemu w danej sytuacji czujemy się komfortowo i bezpiecznie, akceptować uczucia dziecka, nie wyśmiewać czy "nie wypychać" dziecka na siłę (bo może przynieść to skutek odwrotny do zamierzonego). Gdyby jednak pojawiły się inne niepokojące objawy, lęk nasilał się lub przyjmował także somatyczne objawy (bóle brzucha, inne bóle), pojawiła się nadmierna "przylepność" dziecka, nawet, gdy przebywa z opiekunem trwające dłużej niż 2 tygodnie (i nie wynikające np z akurat przechodzonej choroby czy dużej zmiany w życiu), warto przemyśleć konsultację z psychologiem dziecięcym.

0

Dzień Dobry Pani,

Z Pani relacji wynika, że Pani Synek czuje zaniepokojenie, bo oto Ktoś wchodzi do Jego (bezpiecznej) przestrzeni, jaką jest dom - pojawia
się zaniepokojenie, co jest naturalna reakcją Dziecka w tym wieku.

Serdeczności i radości dla Pani i Synka życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

0

Witam, u dziecka dwuletniego mogą pojawiać się zachowania lękowe. Jest to związane z jego rozwojem, lękiem separacyjnym. To co można zrobić w tej sytuacji to udzielić dziecku wsparcia i okazać zrozumienie, nie okazywać niepokoju związanego z jego zachowaniem. Nie zmuszać do interakcji jeżeli dziecko tego nie chce. Przesyłam link do artykułu: http://www.forumpediatryczne.pl/artykul/lek-u-dziecka/1827
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
www.pracownia-start.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak wytłumaczyć partnerce takie zachowanie?

Witam , mam 30 lat , jestem w związku małżeńskim od 3 lat . Żona kilka dni temu przyłapała mnie na oglądaniu anonsów towarzyskich . Wchodziłem na te strony , chociaż nigdy w głowie nie miałem żeby zdradzić swoja żonę . Po prostu takie ogłoszenia mnie jarały . Seks z moją żoną na tą chwilę wygląda tak , że są to szybkie numerki , maksymalnie raz na tydzień ... Nie raz po prostu brakuje mi seksu , jak jej wytłumaczyc wchodzenie na strony? Że nie miałem złego zamiaru :(
MĘŻCZYZNA, 30 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie,

w tej sytuacji warto zacząć od szczerej rozmowy, w której wyrazi Pan swoje uczucia i wyjaśni motywy, jakie kierowały Panem podczas przeglądania ogłoszeń towarzyskich. Ważne jest, by wyjaśnić, że nie miało to na celu zdradzenia żony, a jedynie wynikało z potrzeby stymulacji lub urozmaicenia. Jednocześnie warto przyznać, że niezależnie od intencji, zachowanie to mogło zostać odebrane przez żonę jako naruszenie zaufania, co w związku może być trudne do zaakceptowania.

Należy okazać zrozumienie dla jej uczuć i pokazać, że zdaje Pan sobie sprawę z tego, jak takie działania mogą wpłynąć na relację. Warto również poruszyć temat życia intymnego i wspólnie zastanowić się, co mogłoby poprawić jakość więzi w tej sferze. Dobrze jest zainicjować rozmowę na temat wzajemnych potrzeb i oczekiwań dotyczących seksu, by zrozumieć, co może pomóc w odbudowaniu satysfakcji z życia seksualnego.

Warto pamiętać, że otwartość i empatia w takiej rozmowie mogą pomóc w zrozumieniu się nawzajem i zapobiec dalszym nieporozumieniom. Ważne, by obie strony miały przestrzeń na wyrażenie swoich uczuć i potrzeb.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://relacje.abczdrowie.pl/intymnosc-w-zwiazku/6955874170591744a

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy takie zachowanie u 2-latka jest normalne?

Chciałabym się dowiedzieć czy to jest normalne że 2,5 letnie dziecko przekłada zabawki z torby do torby potrafi powtórzyć tę samą czynność wiele razy cały czas chowa zabawki w reklamówki torebki plecaki i przekłada z jednego do drugiego
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

powtarzanie przez dziecko tych samych czynności może budzić niepokój rodziców. Kojarzone jest bowiem z autyzmem lub zespołem Aspergera. W takim przypadku dzieci nie tylko mają tendencję do wielokrotnego powtarzania pewnych czynności, ale również odczuwają przymus wykonywania ich. Nagłe przerwanie określonej czynności może więc poskutkować gwałtownymi i negatywnymi emocjami.

Powtarzający się repertuar zachowań nie musi być jednak od razu zaburzeniem. Dzieci w ten sposób testują rzeczywistość, dlatego warto w tej kwestii zaufać specjalistom. Proszę więc udać się z maluszkiem do psychologa dziecięcego, który porozmawia z Panią na temat zachowania dziecka. Lepiej dmuchać na zimne

Pomocne mogą okazać się odpowiedzi ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-mowy-i-powtarzanie-czynnosci-przez-21-miesieczne-dziecko, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powtarzanie-czynnosci-doroslych-przez-3-latka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-moje-dziecko-powtarza-czynnosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty