Jak wytłumaczyć zachowanie 2-latka?

Dzień dobry. Zastanawia mnie zachowanie dwuletniego syna. W obcych miejscach u obcych ludzi przez kilka minut siedzi wtulony ale potem biega psoci bawi się.za to jak przyjdzie ktoś do naszego domu z dalszej rodziny boi się i siedzi cały czas na kolanach. Podobnie na rodzinnych imprezach w większym tłumie..

Jest możliwe, że przeżywa lęk przed mało znanymi lub nieznanymi ludźmi, szczególnie wówczas, gdy "pojawiają się" w jego obszarze poczucia bezpieczeństwa (czyli w domu). Może czuć się niepewny czy zagubiony, a wówczas szuka bezpieczeństwa przy kimś bliskim. Może być to także wyrazem lęku separacyjnego (nasilającego się ponownie w okresie pomiędzy 2-3 rokiem życia Malucha), który po pewnym okresie mija. Warto zatem przyjąć, że Maluszek potrzebuje więcej czasu na oswojenie się, jeśli trzeba tłumaczyć, pokazywać, że samemu w danej sytuacji czujemy się komfortowo i bezpiecznie, akceptować uczucia dziecka, nie wyśmiewać czy "nie wypychać" dziecka na siłę (bo może przynieść to skutek odwrotny do zamierzonego). Gdyby jednak pojawiły się inne niepokojące objawy, lęk nasilał się lub przyjmował także somatyczne objawy (bóle brzucha, inne bóle), pojawiła się nadmierna "przylepność" dziecka, nawet, gdy przebywa z opiekunem trwające dłużej niż 2 tygodnie (i nie wynikające np z akurat przechodzonej choroby czy dużej zmiany w życiu), warto przemyśleć konsultację z psychologiem dziecięcym.

Dzień Dobry Pani,

Z Pani relacji wynika, że Pani Synek czuje zaniepokojenie, bo oto Ktoś wchodzi do Jego (bezpiecznej) przestrzeni, jaką jest dom - pojawia
się zaniepokojenie, co jest naturalna reakcją Dziecka w tym wieku.

Serdeczności i radości dla Pani i Synka życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

Witam, u dziecka dwuletniego mogą pojawiać się zachowania lękowe. Jest to związane z jego rozwojem, lękiem separacyjnym. To co można zrobić w tej sytuacji to udzielić dziecku wsparcia i okazać zrozumienie, nie okazywać niepokoju związanego z jego zachowaniem. Nie zmuszać do interakcji jeżeli dziecko tego nie chce. Przesyłam link do artykułu: http://www.forumpediatryczne.pl/artykul/lek-u-dziecka/1827
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
www.pracownia-start.pl