Lęk przed ludźmi i histeryczny płacz u 3-miesięcznego dziecka

Witam jestem matka 3 miesięcznego Jasia od 1,5 miesiąca zaczął bać się wszystkich ludzi nie ważne czy to rodzina czy obcy gdy tylko ktoś się zbliży do niego lub weźmie go na ręce zaczyna się histeryczny płacz i wtedy nie jestem w stanie w żaden sposób uspokoić przy tj histerii zaczyna się kaszel i dławienie a ja po prostu już nie daje rady .proszę o pomoc

Witam Panią
Opisuje Pani zachowanie swojego 3-miesięcznego syna dla którego ważna jest Pani i bliskość z panią. Pani synek przez swoje zachowanie mówi że ważna jest tylko Pani i na razie nie chce być noszony na rękach przez inne osoby. To normalne i naturalne że taki maluszek bardzo Pani potrzebuje a wyraża to poprzez płacz bo inaczej jeszcze długo nie będzie potrafił.
Anna Suligowska

Maluszek rozróżnia już Panią jako swojego stałego opiekuna i stąd wynika jego lęk przed obcymi. Zmiany warto wprowadzać stopniowo, szczególnie jeśli malec należy do grona dzieci o wrażliwym układzie nerwowym. Warto także wykluczyć inne trudności- np chorobę somatyczną.

Witam,

na początek warto poinformować bliskich, że nastąpił taki moment w życiu Pani dziecka, że boi się nowych osób/innych niż matka i potrzebuje przyzwyczaić się najpierw do ich obecności. Nie należy na siłę zwalczać tych obaw u dziecka, raczej pozwolić mu stopniowo oswoić się z gośćmi w domu. Dobrze, gdyby zachowali na początku dystans, uśmiechali się z daleka, dopiero po jakimś czasie, zaczęli do niego mówić, próbować czymś zainteresować (śmiesznymi minami, zabawką). Uśmiech dziecka i jego aktywność powinny być znakiem, że można przejść do kolejnego etapu – wspólnej zabawy. Z braniem na ręce dobrze jest poczekać na koniec.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel