Jak nauczyć półroczne dziecko przebywania w samotności?

Jak nauczyć półroczne dziecko przebywania w samotności? Gdy zostawię je samo w łóżeczku, płacze do tego stopnia aż sie zanosi, mimo ze ma tam zabawki i płacze tak długo aż ktos do niego pójdzie. Przetrzymuje je tak koło pol godziny

Witam serdecznie,

lęk separacyjny u niemowląt pojawia się zazwyczaj około 7-8 miesiąca. Dziecko wówczas reaguje płaczem na brak przy nim mamy. Dzieci jeszcze nie mają poczucia stałości obiektu, wydaje im się, że jeśli mama, bądź inna ważna dla niego osoba zniknie - to już na zawsze. Być może w przypadku Pani dziecka zjawisko to zaczęło występować nieco wcześniej. W tej sytuacji ważne jest aby dawać dziecku poczucie bezpieczeństwa. Nie może ono czuć się porzucone, a tak może czuć się samotne, zanoszące się płaczem przez pół godziny. Z drugiej strony niemowlaki, w tym okresie zaczynają wymuszać pewne sytuacje. Dlatego aby wypośrodkować - proponuję aby zaczęła Pani zostawiać malucha na coraz dłuższe okresy samego, ale przebywając w pokoju obok, mówiąc do niego - aby czuł, że jest Pani blisko. Niech na początku będzie to 1- 2 minuty, stopniowo zwiększając te czas, ale nigdy nie doprowadzając dziecko do gwałtownego płaczu. Warto też w tym czasie przebywana dziecka w samotności - zostawić mu jakąś ciekawą zabawkę, którą mógłby się zainteresować. Życzę powodzenia!

Witam. Dziecko w tym wieku potrzebuje dużo ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Szuka też kontaktu z innymi osobami, chce pozbawić świat. Trzeba się zastanowić czy takie przetrzymywania dziecka jest potrzebne. Wg.mnie nie. Uważam że warto być blisko dziecka by wiedziało że jest kochane.