Powrót pacjenta oddziału psychiatrycznego do domu

Dzień dobry!

Każdy człowiek i każda historia jest inna. Dla niektórych bodźcem do podjęcia leczenia uzależnienia było np. obserwowanie smutku i cierpienia najbliższych, negatywne konsekwencje swojego uzależnienia (np. problemy w pracy, problemy finansowe itp.), strach o konsekwencje zdrowotne czy szantaż partnera, że terapia jest warunkiem trwania związku. Nie ma jednak jednego uniwersalnego sposobu.

Najważniejsze, aby sama osoba uzależniona uświadomiła sobie problem i we własnym tempie, we własnym procesie odkryła w sobie siłę i motywację do rezygnacji z narkotyków. Niestety, często wpływ otoczenia jest znikomy.

Pozdrawiam!

0
Hipnoterapeuta/Psychoterapeuta kliniczny Frank Barton
Hipnoterapeuta/Psychoterapeuta kliniczny Frank Barton

Postaraj się namówić partnera na wspólną,systematyczną silownię,taniec,basen etc. Wspólny wysilek fizyczny, sprawiający radość wam obu, może złagodzić chęć zapalenia. Dodaj do tego omega3 z zawartością EPA i DHA nie mniejszą niż 250mlg.
Istotne są rownież aspekty,o ktorych nie wspomnialaś: w jakim wieku jest partner i jak długo pali cannabis, czy palił kiedy się poznaliście, czy Ty kiedykolwiek z nim paliłaś, czy jest agresywny gdy nie pali i jak Ty reagujesz na jego nałóg. Spokojnie czy nerwowo i stawiając warunki??? Czy on uważa palenie cannabis za coś złego, czy wręcz przeciwnie?
Proszę szerzej określić sytuację... chętnie pomogę.

Z poważaniem

Franciszek Bartkiewicz

Witam,

jeśli pisze Pani, że sprawa jest poważna, zakładam, że partner doświadcza problemów związanych z uzależnieniem? Jeśli tak, to przekonanie go do walki z nałogiem powinno być łatwiejsze, niż gdyby to tylko w Pani poczuciu istniał problem. Warto wskazać mu, jakie Pani obserwuje negatywne konsekwencje jego uzależnienia, a także co może zyskać jeśli podejmie walkę z problemem lub zwrócić mu uwagę na to, co straci, jeśli tego nie zrobi – może nie mieć świadomości tego, co Pani widzi jako osoba z boku, więc informacje od Pani mogą okazać się dla niego cenne.
Zachęcam do szczerej rozmowy z chłopakiem, okazania mu wsparcia a także zachęcenia do rozmowy ze specjalistą - psychologiem/psychoterapeutą. Proszę pamiętać, że ostatecznie to będzie jego decyzja, czy skorzystać z pomocy, i nawet jeśli nie będzie po pani myśli, nie pozostanie nic innego, jak się z nią pogodzić.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty