Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 7 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pobyt na oddziale psychiatrycznym

Jeśli partner nie ma motywacji do zmiany i leczenia, to może nic się nie zmienić w Państwa związku. Budowanie relacji bez poczucia zaufania, zaangażowania, maja zupełnie inne priorytety życiowe może być nie tylko trudne, ale owocować cierpieniem i frustracja w przyszłości. Pytanie czy jest Pani na to gotowa i czy tego chce w życiu? Czasem rozstanie jest jedyną droga do postawienia granicy i zadbania o siebie.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Witam serdecznie!
Wielu ludzi bagatelizuje wpływ marihuany na zdrowie i życie rodzinne, podkreślając, że marihuana to narkotyk miękki, który nie uzależnia. Co prawda, marihuana nie uzależnia fizycznie, ale wywołuje zależność psychiczną. Jeżeli Pani mąż traktuje marihuanę jako środek relaksacyjny, formę rozluźnienia się, a jednocześnie zaniedbuje obowiązki zawodowe albo nie dotrzymuje danych obietnic, to jest powód do niepokoju. Nie wiem, jak długo Pani mąż pali marihuanę, ale jeżeli nie potrafi się uwolnić od tej używki i jego zachowanie jest motywowane przymusem zapalenia, to bardzo prawdopodobne, że wykształciło się już u niego uzależnienie psychiczne. Pani mąż sięga po marihuanę, by poprawić sobie nastrój, poczuć się lepiej, radośniej, zapomnieć o problemach itp. Pseudo-pozytywne efekty działania marihuany zachęcają go do ponownego sięgnięcia po narkotyk i w ten sposób można wpaść w sidła nałogu. Dodatkowo Pani mężowi trudno oderwać się od marihuany, bo jest zachęcany do palenia przez środowisko, np. swoich kolegów, z którymi się spotyka po pracy.

Kiedy można podejrzewać uzależnienie? Jakie są objawy uzależnienia? Na pewno uczucie głodu, czyli silne pragnienie lub przymus zapalenia marihuany. Po drugie, upośledzenie zdolności kontrolowania palenia marihuany, czyli palenie coraz większych ilości konopi i coraz częściej. Koncentracja palacza na zachowaniach związanych z paleniem, rezygnowanie z alternatywnych form spędzania wolnego czasu, zaniedbywanie zainteresowań i codziennych obowiązków, palenie marihuany, mimo świadomości negatywnych konsekwencji palenia. Jeżeli Pani mąż przejawia wiele zachowań z repertuaru cech przytoczonych wyżej, myślę, że najwyższa pora, by zacząć interweniować.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy