Jakich skutków ubocznych mogę spodziewać się po paleniu marihuany i papierosów?

Witam, mam 24 lata, od około 5 lat palę marihuanę prawie, że codziennie. Oprócz tego od 9 lat palę papierosy, z niewielkimi, kilkumiesięcznymi przerwami. Postanowiłem rozstać się z tymi wstrętnymi uzależnieniami, w związku z tym mam pytanie: czy rzucenie zarówno marihuany jak i papierosów jednocześnie nie spowoduje "szoku" dla organizmu? Jakich skutków ubocznych mogę się spodziewać i jak długo mogą one trwać? Pozdrawiam..

Szokiem jest że po tak długim czasie nie ma Pan zauważalnych przez siebie skutków zażywania papierosów i substancji odurzających jakimi jest thc. Skutków ubocznych palenia papierosów nie ma są jedynie zalety poprzedzone konsekwencją odstawienia papierosów. Mogą nimi być: drażliwość, zwiększone łaknienie i przyrost wagi z tym związany,nudności, skurcze oraz.... zwiększenie energii łatwiejsze oddychanie, brak napadów kaszlu, pozbycie się zalegającej wydzieliny palacza. Stan po odstawieniu papierosów w zakresie dyskomfortu może trwać ok 2 tygodni. Jeśli chodzi o odstawienie marihuany, to długotrwałe palenie doprowadziło do psychicznej zależności. Objawów abstynencyjnych fizycznych może w ogóle Pan nie doświadczyć jednak najbardziej trwałe i uciążliwe są te związane z psychicznym przymusem palenia i wprowadzania się w inny stan świadomości jako reakcja na radzenie sobie z emocjami i uczuciami. Pojawiający się w każdym uzależnieniu system iluzji i zaprzeczeń może długotrwale funkcjonować i może warto udać się do specjalisty terapii uzależnień, który będzie mógł zaproponować najlepszy rodzaj terapii, dostosowany do Pana potrzeb i preferencji.

Witam
Rzeczywiście nadużywanie marihuany wywiera niekorzystny wpływ nie tylko na płuca ale też np. na pamięć krótkotrwałą, zdolność koncentracji czy uwagę. U niektórych osób, mogą wystąpić nieprzyjemne objawy takie jak napady lęku, paniki czy paranoje, są jednak krótkotrwałe ale mogą przerazić – spowodować lęki. Może się również zdarzyć, że długotrwałe spożywanie marihuany doprowadzi do trwałej psychozy, zdarza się to jednak bardzo rzadko i jedynie u osób, które mają ku temu skłonności. Podobny proces zachodzi w przypadku schizofrenii. Badania pokazują iż u 2% nadużywających codziennie marihuany to się zdarza. U takich konsumentów obserwuje się również problemy z koncentracją i pamięcią, które występują w większym nasileniu, uzależnione są od cech genetycznych danego palacza. Jednak wszystkie te efekty są odwracalne i po ok. 3 miesiącach od odstawienia używki większość efektów znika, może pozostać pewna nadpobudliwość, nerwowość tak jak w przypadku rzucenia palenia i skłonności do "podjadania emocji".

Marihuana ma również negatywny wpływ na serce oraz układ krążenia, zażywanie konopi indyjskich może spowodować tachykardię, która obniża wytrzymałość fizyczną. THC może również zatykać tętnice.
Mimo, że marihuana nie uzależnia fizycznie – nadal pozostaje środkiem uzależniającym. Uzależnienie psychiczne w początkowej fazie (pierwsze 2 dni) jest dość trudne do zwalczenia ale w porównaniu do innych narkotyków nie przebiega agresywnie. Mogą pojawić się poddenerwowanie, smutek, bezsenność, potliwość. Właściwie uzależnienie od marihuany jest czymś w rodzaju uzależnienia od papierosów ale w mniejszym stopniu uzależniające.

Jakie są objawy uzależnienia od marihuany?
Uzależnienie od marihuany najczęściej występuje w obszarze funkcjonowania społecznego i psychicznego, gdy poświęcamy dużą część naszej aktywności psychicznej na myślenie o paleniu.
Pozdrawiam ciepło i życzę skonsultowania się z lekarzem internistą , który pomoże złagodzić skutki odstawienia.
Pozdrawiam -Anna Ręklewska psychoterapeuta