Jak pomóc uzależnionemu od marihuany?

Witam. Mam problem, a dokładniej to mój chłopak go ma, ponieważ pali marihuane prawie codziennie od ok.10 lat. Spotykamy się już dość długo, bo ok.8 lat i problem palenia wciąż powraca. Mój chłopak nie widzi problemu, twierdzi że nie musi tego robić i nie jest uzależniony.Faktycznie, może nie palić przez np.5 dni (i owszem nie pali), jednak w rezultacie znów sięga po marihuane. Prośby, groźby nie działają na niego a ja nie potrafię być z kimś takim, ani też odejść od niego.Jak do niego dotrzeć?

Witam
Nadużywanie marihuany ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca ale też np. na pamięć krótkotrwałą, zdolność koncentracji czy uwagę. U okazjonalnych palaczy efekt ten nie występuje. U niektórych osób, które mają do tego skłonności mogą wystąpić nieprzyjemne objawy takie jak napady lęku, paniki czy paranoje, są jednak krótkotrwałe ale mogą przerazić – takim osobom odradza się konsumpcję kwiatów konopi jak i innych używek. Zdarza się rzadko , że długotrwałe spożywanie marihuany doprowadza do trwałej psychozy, jedynie u osób, które mają ku temu skłonności. Jednak należy pamiętać, że wszystkie te efekty są odwracalne i po ok. 3 miesiącach od odstawienia używki wszystkie efekty znikają.
Marihuana może mieć również negatywny wpływ na serce oraz układ krążenia, zażywanie konopi indyjskich może spowodować tachykardię, która znacznie obniża nasza wytrzymałość fizyczną. THC może również zatykać tętnice.
Mimo, iż marihuana nie uzależnia fizycznie – nadal pozostaje środkiem uzależniającym. Uzależnienie psychiczne w początkowej fazie (pierwsze 2 dni) jest trudne do zwalczenia ale w porównaniu do innych narkotyków nie przebiega tak dramatycznie. Może pojawić się poddenerwowanie, smutek, bezsenność, potliwość. Uzależnienie od marihuany jest czymś w rodzaju uzależnienia od papierosów ale w mniejszym stopniu uzależniające. Uzależnienie od marihuany najczęściej występuje w obszarze funkcjonowania społecznego i psychicznego.
Lista objawów doskwierających nam, świadczy o tym, że jesteśmy uzależnieni od marihuany. Wystąpienie dwóch czy trzech objawów nie jest dowodem na uzależnienie, jednak jeśli pojawia się chociaż jeden z nich warto zastanowić się nad zmniejszeniem ilości spożywanej marihuany lub przerwę w jej stosowaniu. Objawy świadczące o uzależnieniu od marihuany: palenie częściej i więcej niż zakładamy na początku;
częsta potrzeba, pragnienie zapalenia marihuany;
ograniczenie palenia lub rezygnacja z niego sprawia nam dużą trudność;
zdobywanie i konsumpcja marihuany zajmuje większość czasu;
na marihuanę wydaje się coraz więcej pieniędzy; przeznaczanie mniejszej ilości czasu na realizację dotychczasowych planów, zainteresowań, pasji lub rezygnacja z nich;
Gdy zdarza się palić w sytuacjach kiedy powinieneś zachować trzeźwość, np. w szkole, pracy, podczas wykonywania obowiązków, prowadząc samochód;
palenie pomimo problemów jakie stwarza, bagatelizowanie ich;
nadawanie marihuanie większej wartości niż ta, którą ma w rzeczywistość, tłumaczenie swojego nałogu; nieprzyjemny stan po odstawieniu (nerwowość, ciągła chęć zapalenia); nieodczuwanie przyjemności bez marihuany z rzeczy, które zazwyczaj jej dostarczały. Najlepiej by było skonsultować się ze specjalistą uzależnień lub psychologiem , który pomoże uporać się z uzależnieniem i wrócić do normalnego funkcjonowania.
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska -psychoterapeuta

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

To że chłopak nie pali przez 5 dni nie jest dowodem na to, ze nie jest uzależniony a tylko na to że przez 5 dni potrafi się powstrzymać od palenia. Jednak nadal do niego wraca. To tak jak stwierdzenie, że ktoś nie jest uzależniony od papierosów bo już 5 razy rzucał i za każdym razem mu się udawało. Jak mu się udawało skoro co najmniej 4 razy do tego wrócił? Może pani z nim rozmawiać. Warto jednak spróbować mu pokazać że to faktyczny problem. Pokazać mu co przez to traci, jakie ma szkody. Należy być przy tym konsekwentnym. Warto zwrócić uwagę na fakt, że posiadanie, palenie czy użyczanie marihuany w naszym kraju jest nielegalne i podlega karze włącznie z karą pozbawienia wolności. W związku z tym łamie prawo i naraża się a także bliskich. To już jest wystrczający dowód na to, że mimo szkód nie potrafi się powstrzymać od palenia co jest jednym z objawów uzależnienia.
Beata Szymik