Działa tutaj przede wszystkim uzależnienie psychiczne i mechanizmy uzależnienia od "przyjemności" charakterystyczne dla każdego uzależnienia od substancji psychoaktywnej. Brak jest jasno zdefiniowanego zespołu abstynencyjnego ale uzależnienie fizyczne można potwierdzić obserwując charaktwrystyczny dla długotrwale palących "zespół amotywacyjny". Moim zdaniem to najbardziej przykra i niebezpieczna konsekwencja palenia marihuany. Osoby palące marihuanę dość ciężko się leczy z innych zaburzeń psychicznych.
Witam,
mechanizm uzależnienia polega na tym, że organizm uzależnia się od stanu w jakim znajduje się po zażyciu substancji. Ten stan (np. rozluźnienie) jest nagradzający, bo przyjemny. Następuje skojarzenie przyjemnego stanu z zażywana substancją. Możliwe jest więc coraz częstsze sięganie po substancję.
Pozdrawiam.
Zgadzam się z przedmówcami. Warto dodać - choćby dlatego, że w naszym mózgu znajduje się tak zwany układ nagrody - nawet psychologiczny rodzaj uzależnienia w konsekwencji stać się może biologiczny w swym charakterze. Kontrolowanie przyjemności, ulgi (i innych stanów emocjonalno-somatycznych) przez substancję z zewnątrz zaburza w pewnym sensie równowagę chemiczną mózgu i w ten sposób upośledza przywracanie tej równowagi przez samo ciało, polegając tylko na dawkowaniu poprzez zażywanie substancji psychoaktywnej.
Dzień dobry,
wyjaśnienia dostarcza neurobiochemia. THC, BDN czy inne egzogenne kanabinole działają na OUN naśladując działanie endogennych kannabinoli na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Układ endokannabinoidowy jest odpowiedzialny między innymi za stan relaksu czy wyciszenia. Dostarczając kannabinole z zewnątrz poprzez palenie marihuany powodujemy, że układ endokannabinoidowy "rozpoznaje" ich większe stężenie i ogranicza wytwarzanie ich endogennych odpowiedników, co po odstawieniu marihuany powoduje efekt "z odbicia", czyli dokładnie odwrotne efekty jakie powoduje ich dostarczanie z zewnątrz, np.: niepokój, problemy z zasypianiem, hipoaktywność, itp.
Marihuana w wiekszości przypadków uzależnia tylko psychicznie, ale niektóre osoby palące marihuanę po zaprzestaniu palenia mogą doświadczać objawów fizycznego odstawienia, jak nadmierna potliwość, zmniejszony apetyt czy w/w "zespół amotywacyjny" - choć akurat jest on trudny do zaklasyfikowania - czy jest to abstynencyjny objaw psychiczny czy fizyczny.
Pozdrawiam.
Adam Zajączkowski
www.zajaczkowski-psychoterapia.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Marihuana w 9 tygodniu ciąży – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Jakie są skutki palenia marihuany w ciąży? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Uzależnienie partnera od marihuany – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Jak pomóc uzależnionemu od marihuany? – odpowiada Mgr Anna Ręklewska
- Palenie marihuany a nerwica – odpowiada Mgr Anna Suligowska
- Jakie są skutki uboczne palenia marihuany? – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
- Jak przekonać znajomego, żeby nie palił marihuany? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Jakich skutków ubocznych mogę spodziewać się po paleniu marihuany i papierosów? – odpowiada Mgr Iwona Hildebrandt
- Codzienne palenie marihuany a zmiany w psychice człowieka – odpowiada Mgr Ireneusz Ślęzak
- Codzienne palenie marihuany przez partnera – odpowiada Mgr Kamila Drozd
artykuły
Palenie marihuany - charakterystyka i działanie narkotyku, marihuana medyczna
Marihuana to jeden z narkotyków, po które najczęśc
Haszysz - czym jest, jak działa i czym grozi?
Haszysz to narkotyk, który podobnie jak marihuanę,
Medyczna marihuana - nauka, kontrowersje i historia
Artykuł sponsorowany Mianem marihuany medycznej o