Jak pomóc przyjacielowi ze stanami depresyjnymi?

Witam, mam przyjaciela który ma stany depresyjne, i coraz bardziej się odemnie odsuwa. Nie jestem osobą która będzie na niego nalegać, ale chciałabym mu jakoś pomóc niestety zakazał mi bym mu pomagała.Gdy jeszcze nie byłam świadoma tego że ma stany depresyjne chciałam odejść zakończyć nasza znajomość ponieważ raniło go to iż rozmawiam z innymi ludźmi zwłaszcza mężczyznami. Wtedy on jak by nie pozwolił mi odejść prosil bym została więc zostałam. Kocham Go ale nie wiem jak z nim rozmawiać.

W takich sytuacjach najczęściej konieczna jest specjalistyczna pomoc (psychiatra, psychoterapeuta). Warto zachęcam zatem przyjaciela do rozpoczęcia leczenia, które pomoże mu na trwale uporać się z wahaniami nastroju.
Zachęcam także do szczerości i autentyczności z Pani strony- wykazana troska i zaangażowanie, ale także naturalność i traktowanie przyjaciela podobnie jak zwykle może okazać się najlepszą drogą.

Witam,
Myślę, że sposób rozmowy nie jest tak istotny, jak Pani obecność. Przyjaciel znalazł się w trudnym momencie, wsparcie osoby bliskiej jest bardzo ważne. Rozumiem, że może otrzymywać Pani sprzeczne komunikaty- nieoczekiwanie pomocy przy jednoczesnym wołaniu o nią. Ważne, aby Przyjaciel udał się do specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę i dobierze najlepszą formę pomocy.
Pozdrawiam,
Katarzyna Batugowska