Jak pomóc przyjacielowi po rozstaniu?

Witam. Mam nadzieję, że znajdę pomoc dla mojego przyjaciela właśnie tutaj. Problem polega na tym, iż mój przyjaciel nie potrafi pogodzić się z rostaniem z swoją dziewczyną, która z nim była ale już nie chce bo twierdzi, że było to dla niej tylko zauroczenie. Po rozmowie z przyjacielem mogę stwierdzić iż cały czas myśli o swojej dziewczynie z którą był, nie wyobraża sobie życia bez tej osoby, wiecznie jest zdolowany, ma mysli samobójcze, strasznie tęskni, boi się o nią. Jak można mu pomóc?
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Czy warto do siebie wracać po rozstaniu?

Witam. Myślę, że już sama Pańska troska o przyjaciela świadczy o sile wzajemnej relacji i jest dla niego dużym wsparciem. W sumie właśnie tego dotyczyłaby moja rada. Jedyne co Pan może w tej sytuacji to być przy nim, słuchać jego zwierzeń, podzielać smutek i pozwalać się wyżalić, czasami zaproponować wspólne wyjście. Kolega potrzebuje przede wszystkim czasu, żeby się pogodzić z tym co się zdarzyło. Procesu tego nie da się i nie trzeba przyspieszać. Pańskie wsparcie jest najbardziej odpowiednią formą pomocy. Małgorzata Danielewicz

0

Witam,

Czasem nasza obecność przy drugiej osobie jest wystarczającą pomocą. Sam proces "żałoby po związku" jest czasem, który każdy z nas przeżywa na swój specyficzny sposób, przez odpowiedni, potrzebny dla siebie czas. Takie procesu nie da się przyspieszyć, nie powinno się go też zagłuszać. Trzeba go przeżyć i wyciągnąć wnioski, które przychodzą jednak po czasie opadnięcia pierwszym emocji. Teraz jest czas najintensywniejszych emocji. Niepokojące jednak w Pani opisie na pewno są myśli samobójcze, które pojawiają się u Pani przyjaciela. W byciu obok i wpieraniu należy mieć je na uwadze, w razie nasilenia objawów, większych wahań nastrojów czy trwającego przygnębienia, dobrym rozwiązaniem będzie jeśli namówi Pani przyjaciela na skorzystanie z pomocy psychologa, który pomoże w poradzeniu sobie z emocjami, ale także pozwoli odkryć tej osobie nowy własny potencjał.

Pozdrawiam,


Małgorzata Mazurek

Psycholog. Autorka publikacji w czasopismach psychologicznych i medycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy