Jak mogę pomóc przyjacielowi z fobią społeczną?

Mój przyjaciel ma fobię społeczną, miał/ma depresję i nie widzi się już ze mną z taką częstotliwością jak kiedyś. Unika mnie, jest chamski, ignoruje. Jak mogę mu pomóc? Czy w takiej sytuacji szczera rozmowa pomogłaby czy wręcz przeciwnie, uznałby to jako atak i głupie porady psychologiczne?

Witam,

Niestety z pozostawionej informacji nie mogę wyciągnąć wniosków czy Pani przyjaciel ma dobrze postawioną diagnozę fobii społecznej czy też depresji. Nie wiem również jaki był i czy był jakiś przebieg leczenia wspomnianej depresji. Reakcja przyjaciela na chęć pomocy oczywiście mimo Pani dobrych intencji może być różna i związana z przebiegiem choroby, jednak warto zachęcić go do szukania pomocy u specjalisty - konsultacja psychiatryczna bądź podjęcie terapii to dobre kroki. Dobrym krokiem również jest znalezienie "sojuszników" wśród najbliższych osób; rodziny wspomnianego przyjaciela, którzy znając go i przebywając z nim codziennie mogą wpłynąć na jego decyzje.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek