Pomoc przyjacielowi z depresją

Mój przyjaciel ma depresję i jestem tego pewna, jego stany na to wskazują.Chodzi do psychologa, ale nic się w jego zachowaniu nie zmienia.Mieliśmy bardzo dobry kontakt a teraz nie ma ochoty na kontakt z kimkolwiek.I wcześniej cieszył się z naszej przyjaźni to jedyna rzecz która jeszcze go jakoś cieszyła. Miesiąc wcześniej gdy czuł się w miarę dobrze to chciał kontaktu a ostatnim czasie powiedział, że się zamknął w sobie i że jak poczuję chęć to się będzie odzywał a jak nie to nie.Co robić?

Jeśli przyjaciel się leczy, to jest pod opieką. Warto pamiętać, ze to trwa- same leki przeciwdepresyjne działają dopiero po około 2 tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania. Jego stan obecnie sprawia, że wycofał się z kontaktów, jest to charakterystyczne dla depresji. Warto wspierać, być obok, ale także spokojnie czekać i nie brać "do siebie" chwilowego wycofania z relacji.

zajac sie soba...przyjaciel jest pelnoletni i wie co robic, pytanie, czy chce cos zmienic....najlepsza pomoca dla niego bedzie zyczliwa akceptacja go takim jaki jest+czasem inf.zwrotna (bez rad, pouczen i planowania mu zycia) oraz zajecie sie soba i swoim zyciem...pytanie, co w Pani z nim rezonuje i o co tak naprawde chodzi...pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Witam. Trudno się żyje w otoczeniu osoby dotkniętą depresją. Może Pani nadal wspierać przyjaciela nie oczekując wdzięczności. Przecież jest Pani jego przyjaciółką, czyli osobą, która mu sprzyja.Trzeba aktywnie przeczekać, aż przyjaciel wyzdrowieje. Jeśli nie ma wyraźnych efektów płynących z rozmów z psychologiem, to warto przemyśleć, czy poszukać innego psychologa. Sądzę, że warto pójść do psychiatry, poniewaz on diagnozuje depresje. Zapisuje leki przeciwdepresyjne, które przynoszą zmianę samopoczucia. Prawie od razu. Jeśli nie będą dobrze przyswajalne , to trzeba powiedziec o tym psychiatrze, dobierze inne. Najlepsze korzyści przynosi połączenie leczenia psychiatrycznego i psychoterapeutycznego. Może Pani zainteresowac się tematem depresji, sporo tego w internecie. Moze Pani znaleźć tych lekarzy i pójść razem z nim na wizytę, w ten sposób wesprze go Pani. I warto wyciagac go z domu, spacery, spotkania z innymi, kino, tak aby nie przebywał zbyt długo sam. Powodzenia