Depresja u partnera

Witam. Mój chłopak ma depresję,odrzuca mnie,odtrąca często wygania. Coraz rzadziej ze sobą rozmawiamy,coraz częściej zamyka się w sobie i o niczym mi nie mówi.Był przez tydzień hospitalizowany,po wyjściu ze szpitala zaprzestał praktycznie brania leków i jego stan zaczął się pogarszać. Czekamy na wizytę u psychologa,ale nie wiem jak długo można czekać. Jak ja mogę z nim rozmawiać? Jak mogę mu pomóc?

najlepiej pomoze mu Pani zajmujac sie soba i wlasnym szczesciem... a w chwilach, gdy jestescie razem zyczliwa obecnoscia. nie zmieni Pani jego zycia, to moze tylko on sam... pytanie w jakim celu zwiazala sie Pani z partnerem z depresja i jakie to ma znaczenie w Pani zyciu....pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

W podobnej sytuacji tj do czasu rozpoczęcia leczenia psychoterapeutycznego oraz do czasu, gdy leki przeciwdepresyjne zaczną działać (najwcześniej po ok 2 tyg), nie pozostaje nić innego jak po prostu obecność, gotowość do wspierania czy pomocy, uważność na chłopaka, nie naciskanie na niego, powstrzymanie komentarzy czy rad typu "weź się w garść", pomoc w zorganizowaniu codziennego życia i potrzeb (osoby chore maja z tym ogromna trudność, od zakupów i pamiętania o posiłkach, przez trudności z higiena osobistą po nie wstawanie z łóżka w ogóle). Warto także skorzystać z pomocy psychologicznej dla rodzin osób chorujących- wiele placówek taka świadczy. Będzie mogła Pani dla siebie zyskać trochę wsparcia w tej- także dla Pani- bardzo trudnej sytuacji, a dodatkowo edukację i wiedzę.