Witam!
Przyjaciółkę może Pani zachęcać do takiej wizyty. Nie musi to być na początek lekarz psychiatra, ponieważ może się ona czuć zagrożona taką wizytą i mieć obawy, co do akceptacji przez otoczenie. Może Pani zaproponować jej wspólną wizytę u psychologa. Jeśli przyjaciółka cierpi na depresję, to psycholog skieruje ją do psychiatry, a może autorytet specjalisty pomoże jej zdecydować się na taką wizytę. Warto zachęcić ją również do kontaktu z telefonem zaufania, np. dla osób cierpiących na depresję (np. antydepresyjny telefon zaufania, przy którym dyżurują lekarze psychiatrzy w dniach pn i czw w godz. 17-20, tel. 22 654 40 41).
Z Pani strony najważniejsza jest próba zrozumienia jej obaw i zachowania. Depresja wpływa na odbiór rzeczywistości i powoduje często niezrozumiałe dla otoczenia zmiany w zachowaniu i myśleniu osoby chorej. Dobrze jest dowiedzieć się więcej na temat samej choroby, jej objawów i tego, jak wspierać chorego. Zainteresowanie problemami przyjaciółki i gotowość udzielenia jej pomocy mogą pozwolić jej sprawniej radzić sobie z trudnościami i wpływać na jej samopoczucie.

Pozdrawiam 

0

Porozmawiać z nią, ale nie na zasadzie "idź do psychiatry", tylko "zależy mi na Tobie i bardzo się o Ciebie martwię". Niestety dla Pani, to musi być decyzja przyjaciółki. Pani zadaniem jest ją wspierać, być przy niej i delikatnie zachęcać do skorzystania z pomocy psychologicznej. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty