Czy mogę jakoś pomóc mojej przyjaciółce?

Witam! Moja przyjaciółka od pewnego czasu (od pięciu miesięcy) zachowuje się inaczej niż zwykle. Często jest rozdrażniona, unika rozmów, mówi, że ma poważne problemy, ale nie chce o tym rozmawiać. Nie ma na nic siły, ma problemy ze spaniem, odczuwa duszności i kołatanie serca. Ostatnio postanowiła odizolować się od wszystkich ważnych osób w jej życiu - powiedziała, że chce zostać sama, przestała odbierać telefony i odpowiadać na wiadomości. Bardzo się o Nią martwię. Jak Jej pomóc?

Dzień dobry,
Niestety opisane zachowanie może wskazywać na depresję i/ lub problemy życiowe, które Pani przyjaciółka pragnie ukrywać przed bliskimi. Jeśli nie będzie chciała przyjąć pomocy to nikt jej do tego nie zmusi, tym bardziej że nie wiadomo w czym tkwi problem. Doradzam zastanowienie się nad tym, czy ma Pani jakieś hipotezy odnośnie jej problemów. Dobrym rozwiązaniem byłoby zaproponowanie jej konsultacji z psychologiem psychoterapeutą i próba utrzymywania z nią kontaktu. Z pewnością okazywanie jej wsparcia i zainteresowania będą pomocne i niestety chyba tylko tyle można zrobić w tej sytuacji. Dobrym pomysłem byłaby także rozmowa z innymi osobami z jej otoczenia, bo może one wiedzą więcej. Mam nadzieję, że sprawa się wyjaśni i pozna Pani problemy przyjaciółki, gdyż bez tej wiedzy pomoc jest w zasadzie niemożliwa.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/

Dzień Dobry Pani,

Zacznę od tego, że to szlachetne z Pani strony, że zaniepokoiła się Pani o Przyjaciółkę.

Z opisanej przez Panią relacji symptomatycznej, pomoc specjalistyczna jest dla Przyjaciółki niezbędna.

Co może Pani zrobić?
Być może taki komunikat, że martwi się Pani o Nią, że jest Pani obecna/chętna, gdyby Przyjaciółka potrzebowała rozmowy.

Być może udałoby się zachęcić Przyjaciółkę do osobistej konsultacji diagnostycznej w Poradni Zdrowia Psychicznego?

Pomyślności oraz radości życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605