Jak odwieść przyjaciółkę od samobójstwa?

Dzień dobry.. chciałabym..prosić o radę., bo nie wiem..jak sobie poradzić z pewną wiadomością... Więc... niedawno..przyjaciółka poinformowała mnie, że chce..popełnić..samobójstwo. Chiałabym ją odwieść od tej decyzji, ale nie wiem co mam zrobić. Co powiedzieć, żeby nie było gorzej..? Ona ma trudną..sytuację..rodziną...i nie widzi dla siebie przyszłości, twierdzi że sobie nie poradzi w dorosłym życiu, a ja nie wiem..co..mogłabym zrobic... Prosze..o pomoc..
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Nie wiem, jaką sytuację rodzinną ma Twoja przyjaciółka, ale jeżeli napisała do Ciebie wiadomość, że chce popełnić samobójstwo, to nie wolno Ci tego zignorować. Napisz jej, żeby tego nie robiła, że nie jest to żadne wyjście z sytuacji, że w ten sposób niczego nie rozwiąże i że wielu osobom będzie jej na pewno brakować. Nie bój się, że napiszesz coś źle. Twoja przyjaciółka najpewniej potrzebuje wsparcia emocjonalnego, potrzebuje poczuć, że dla kogoś jest ważna, że ktoś chce jej pomóc. Warto też, byś o tej wiadomości powiedziała komuś dorosłemu, który zadzwoni na policję i poinformuje o zamiarze popełnienia samobójstwa przez Twoją przyjaciółkę. Nigdy nie wolno bagatelizować takich komunikatów i myśleć, że to tylko taka „pisanina”, że na pewno nikt sobie nie zrobi krzywdy. W chwilach desperacji człowiek nie myśli racjonalnie i może odebrać sobie życie. Koniecznie poinformuj mamę lub tatę o wiadomości, jaką otrzymałaś od koleżanki. Najprawdopodobniej Twoja przyjaciółka potrzebuje pomocy psychologicznej.
Pozdrawiam!

Witaj,
Bardzo dobrze, że nie zostawiasz przyjaciółki samej sobie, jednak Ty również nie powinnaś zostać sama z takim problemem. W tego typu pomoc dobrze jest włączyć również inne ważne dla przyjaciółki osoby tak, by nie czuła się samotna i abyście mogli pomagać wspólnie. Uważam również, że do pomocy powinno się włączyć jakiegoś specjalistę- zastanów się jaki macie dostęp do np. psychologa w okolicy, on najlepiej będzie w stanie pomóc Twojej przyjaciółce.
W międzyczasie po prostu z nią bądź, wysłuchaj, kiedy tego potrzebuje (jestem pewna, że już to robisz), ale też poszukaj wraz z nią pozytywnych stron jej,życia, jakiś planów czy marzeń, które chciałaby zrealizować w przyszłości. Nie nachalnie i powoli na pewno się takie znajdą.Nie obawiaj się, że pogorszysz sytuację, swoim wsparciem możesz tylko pomóc.