Jak pomóc przyjaciółce, która próbowała popełnić samobójstwo?

Moja Przyjaciółka ma 18 lat. Uczęszczamy razem do szkoły. Zaczęła opowiadać mi o swoich problemach. Jej zachowanie zaczęło wzbudzać we mnie niepokój. Od kilku miesięcy powtarza, że czuje pustkę, a jej życie to pasmo niepowodzeń. Wiem, że targnęła się na swoje życie. Tnie się, bierze psychotropy.Chcę jej pomóc, ale niestety ona nie chce iść do psychologa, problemy związane są z jej rodzicami, więc oni też odpadają, ponad to platonicznie kocha, co również ją dołuje. Co mam zrobić?
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
To dobrze, że Pani przyjaciółka otworzyła się przed Panią i w końcu powiedziała o swoich problemach, które do tej pory tłumiła w sobie. Myślę, że zaufała Pani i postanowiła podzielić się z Panią swoimi trudnościami, bo liczy na Pani wsparcie, wysłuchanie. Drogą wirtualną nie da się postawić diagnozy, ale niewykluczone, że Pani przyjaciółka cierpi na depresję. Obniżony nastrój dodatkowo wzmacniają, podtrzymują i generują nierozwiązane problemy, jak kłopoty w relacjach z rodzicami czy nieszczęśliwa miłość. Niepokojące jest to, że Pani przyjaciółka szuka nieskutecznych metod rozwiązania swoich problemów, jak autoagresja, samookaleczanie się, zażywanie leków psychotropowych, próby samobójcze. Poczucie pustki, smutku, przygnębienia, beznadziei i bezsensu świadczy o tym, że Pani przyjaciółka jest w bardzo kiepskim stanie emocjonalnym. Myślę, że w pierwszej kolejności przydałaby się wizyta u lekarza psychiatry (może w pierwszym etapie leczenia konieczna będzie farmakoterapia), a potem wsparcie ze strony psychoterapeuty. Proszę zachęcić ją do wizyty u specjalisty. Jest pełnoletnia, więc może działać na własną rękę, nie musi pytać o pozwolenie rodziców. Może łatwiej byłoby jej umówić się do psychiatry, gdyby wiedziała, że ma w Pani wsparcie, gdyby Pani towarzyszyła jej w drodze do lekarza? Proszę ją słuchać i po prostu przy niej być. Czasami zwykła obecność to bardzo wiele dla osób z depresją. Zachęcam Panią również do przeczytania artykułów:
Jak pomóc osobie z depresją?
Jak postępować z osobą, która chce popełnić samobójstwo?
Pomoc bliskich przy depresji
Gdzie szukać pomocy w depresji?
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

To bardzo miłe, że się troszczysz o przyjaciółkę ale za nią nie możesz przeżyć życia. Nie wiem z jakiego powodu bierze psychotropy i od kiedy? Tylko ona wie dlaczego te leki nie pomagają. Jest prawdopodobnie w silnej depresji. Przyjaciółka powinna iść na terapię i to jak najszybciej. Niebezpiecznym jest fakt, że się tnie. Porady psychologiczne są dla młodzieży bezpłatne. W internecie znajdziecie adresy. Pozdrawiam serdecznie, Alicja Maria