Jak pomóc przyjaciółce, którą ktoś bardzo skrzywdził?

Jak pomóc przyjaciółce(27lat),którą ktoś bardzo skrzywdził. A wiem, o tym tylko ja, z resztą musiałam jej obiecać że nikt się nie dowie. Właśnie wróciłam od niej. I znowu radziła sobie z tym alkoholem który łączy z tabletkami uspokajającymi. Mało tego zaczęła mówić że życie już nie ma dla niej sensu, że nie chce jej się żyć. Deklaruje chęć konsultacji z panią psycholog, ale wogóle jej nie szuka. Unika kontaktu z ludźmi, nawet mnie. Jak mam do niej dotrzeć, boję się o nią.

Witam,
To rzeczywiście trudna sytuacja.Przyjaciółka z różnych powodów obawia się konfrontacji związanej z zdarzeniami dla niej trudnymi, stad też unikanie Pani, czy też odwlekanie wizyty u psychologa.Może Pani spróbować pójść do psychologa razem z nią."Najtrudniejszy pierwszy krok " , potem jest już znacznie prościej.
Swoją drogą koktajlem z alkoholu i tabletek uspokjajacych czy też nasennych można doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji.Dokładne ścieżki działania leków wyjasni psychiatra.
W rozmowie z przyjaciółką dotycząca konkretów pomocy warto użyć mocnych argumentów odnoszących się do jej przyszłości, Pani uczuć.Proszę też być naszykowana na odmowę, może przyjaciółka nie jest jeszcze gotowa do zmiany i pracy.
Powodzenia, pozdrawiam
Sylwia Nowak

Dzień dobry!

Koleżeńskie wsparcie jest niezwykle cenne w trudnych okresach życia (podziwiam Pani spostrzegawczość, wrażliwość i chęć pomocy), często jednak nie wystarczy.
Koleżanka jest zagrożona samobójstwem, podejmuje zachowania ryzykowne dla swojego zdrowia i życia, może być w stanie depresji lub stresu pourazowego.
Właściwym postępowaniem jest kontakt z psychologiem oraz lekarzem psychiatrą.
O stanie koleżanki powinni dowiedzieć się jej najbliżsi (np. rodzina, rodzice, rodzeństwo), jeśli może liczyć na ich wsparcie, np. w skontaktowaniu ze specjalistą, umówienie i zawiezienie na wizytę itp.
Część psychologów oraz psychiatrów oferuje także wizyty domowe w mieszkaniu pacjenta.

Pozdrawiam!