Jak pomóc przyjaciółce w trudnościach emocjonalnych?

Witam, Moja przyjaciółka jest mamą dwójki cudownych dzieci , córeczkę urodziła mając 17 lat. Przechodzi mam wrażenie załamanie uważa że nigdy nie powinna zostać mamą że sobie nie radzi chodź ja uważam że jest zupełnie inaczej . Przyjaciółka często krzyczy jest bardzo nerwowa uważa że nie kocha swojego dziecka przez to że jest niegrzeczna . Jeśli uważa siebie za złą mamę żonę uważa że nic jej nie wychodzi czy to może być depresja jak mam jej pomóc ?

Dzień dobry!

Warto, żeby koleżanka skonsultowała się z psychoterapeutą. Może być Pani pomocna w zaproponowaniu takiej formy diagnozy i ewentualnego leczenia - a przede wszystkim zaopiekowaniu się przez przyjaciółkę samą sobą, - pokazując, że martwi się Pani o nią i wie, że przyjaciółka cierpi i mogłaby czuć się lepiej.

Pozdrawiam!

Witam Panią. Odpowiadając na Pani pytanie chciałbym podkreślić, że diagnozę potwierdzającą lub wykluczającą depresję może postawić wyłącznie lekarz specjalista psychiatra. Proszę tego nie robić na własną rękę. Zwracają moją uwagę okoliczności, wydarzenia mające miejsce w życiu Pani przyjaciółki. W wieku 17 lat urodziła dziecko. W tym wieku każdy człowiek przygotowuje się jeszcze do dojrzałego życia (między innymi wyznaczając granice pomiędzy sobą a światem zewnętrznym). Taka osoba powinna mieć zapewnioną możliwość konfrontowania się (sprawdzania granic) ze światem zewnętrznym. Pani przyjaciółce przyszło zostać mamą i odnaleźć się w nowej roli. Zarówno wspomniany wiek i toczące się w nim procesy jak i nowa rola to były dla Pani przyjaciółki trudne wyzwania. Z ich powodu powinna od najbliższego otoczenia otrzymać dużo wsparcia i akceptacji (to ważne warunki właściwej samooceny i poczucia własnej wartości). Być może to w jaki sposób Pani przyjaciółka na siebie obecnie patrzy wynika z niedoboru wsparcia i akceptacji lub stoją za tym konkretne sytuacje, okoliczności. Jeśli moje hipotezy byłyby prawdziwe to nawet Pani pozytywne informacje na jej temat nie zmienią jej mniemania o sobie. Z opisu wnioskuję, że Pani jako przyjaciółce jest trudno. Ważną kwestią będzie czy Pani przyjaciółka widzi problem w tym jak siebie postrzega i chciałaby skorzystać z pomocy psychologicznej. Proszę spróbować z nią o tym delikatnie porozmawiać. Pozdrawiam Panią.