Strach przed rozmową z psychologiem a depresja

Witam serdecznie obawiam sie ze choruje na depresje nie radze sobie z uczuciami i emocjami a wstydzę sie twarzą w twarz rozmawiac z lekarzem

Dzień dobry,

Jak najbardziej namawiam na konsultację - POMIMO Pani skrępowania - u lekarza psychiatry i/lub psychoterapeuty (np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego, prywatnie).
Bez osobistej rozmowy nie jest możliwe zdiagnozowanie Pani trudności, a tym bardziej wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Pomimo obaw związanych z wizytą u specjalisty, zachęcam Panią do bezpośredniej konsultacji z psychoterapeutą/ psychologiem. Są to osoby przygotowane do rozmowy na temat różnych uczuć, emocji i trudnych doświadczeń. Proszę pamiętać, że taka wizyta bywa trudna dla większości osób, ponieważ wymaga przełamania naturalnego oporu do rozmowy o sobie, swoich trudnościach. Proszę spróbować powiedzieć terapeucie o swoim lęku związanym z wizytą. Rozmowa na ten temat prawdopodobnie ten lęk nieco zniweluje.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Malwina Huńczak

Proszę nie stawiać sobie samodzielnie diagnozy. Być może jest to depresja, być może nie. Proszę rozważyć, czy obecność kogoś, z kim czuje się Pani pewnie, bezpiecznie, mogłaby być pomocna podczas pierwszej wizyty.

Może Pani spróbować na początek terapii online, poprzez Skype (wtedy jest Pani w bezpiecznym dla siebie środowisku - we własnym domu, lub gdzieś, gdzie czuje się Pani swobodnie. Może Pani włączyć, ale nie musi włączyć kamery, co da Pani możliwość wyboru sposobu spotkania tak, aby czuła się Pani dobrze). A dopiero z czasem zdecyduje się Pani na osobiste wizyty "twarzą w twarz" w gabinecie specjalisty.
Ponadto proszę pamiętać o tym, że psycholog zawsze dba o poufność, obiektywizm i bezpieczną atmosferę dla swoich klientów - do niczego nie zmusza, lecz odpowiada niejako na to, na co "pozwala" mu klient.
Namawiam do podjęcia współpracy ze specjalistą, który po pierwsze postawi trafną diagnozę (bo rzeczona depresja może, ale nie musi rzeczywiście występować) i wskaże Pani - w razie potrzeby - terapeutyczne kroki powstępowania. Pozdrawiam.