Jak przekonać osobę z depresją do wizyty u specjalisty?

Mam poważne zmartwienie ze swoim chłopakiem. Podejrzewam u niego depresję i staram się z nim o tym rozmawiać. Jest sfrustrowany pracą, nie potrafi się niczym cieszyć, porzuca swoje zainteresowania i nie wierzy w siebie. Najbardziej niepokoją mnie jego wypowiedzi o tym, że najlepiej, gdyby go w ogóle nie było. Próbuję go nakłonić do wizyty u psychologa albo psychiatry, ale on za nic nie chce się zgodzić. Uważa za bezsens opowiadać o swoich problemach obcej osobie i ciągle mnie pyta, co taki psycholog może mu powiedzieć, w czym pomóc. Moje argumenty do niego nie przemawiają. Bardzo proszę o jakiekolwiek podpowiedzi, jak można go przekonać do zmiany zdania. Boję się być zbyt nachalna w tej kwestii, żeby go przez przypadek jeszcze bardziej nie zrazić, ale czuję się bezsilna wobec jego choroby. Opowiada mi o swoich problemach, ale ja, oprócz okazania mu zrozumienia, nie jestem w stanie nic więcej zrobić. Czuję się bezsilna, proszę o pomoc.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Przyczyny autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego przyczyny.

Witam!
Warto, żeby powiedziała Pani chłopakowi, co czuje. Może go Pani wspierać, ale nie musi Pani brać na siebie odpowiedzialności za jego samopoczucie. Chłopakowi potrzebny jest psychiatra lub psycholog, gdyż w ten sposób mógłby uzyskać konkretną pomoc.
Pani czuje się przeciążona jego zachowaniem i to wpływa również na Pani samopoczucie. Może Pani powiedzieć chłopakowi, żeby spróbował na początek korzystać z telefonu zaufania, gdzie anonimowo będzie mógł porozmawiać o swoich problemach ze specjalistą. Warto także zaproponować mu wspólną wizytę u psychologa lub psychiatry. Zawsze może się wycofać i więcej nie uczestniczyć w takim spotkaniu. Pani może mu powiedzieć, że idąc na jedno spotkanie nic nie straci, a może się okazać to pomocne w rozwiązaniu jego problemów.
Jeżeli natomiast wszystkie Pani wysiłki nie będą przynosiły efektów, to nie musi Pani wysłuchiwać jego historii. Dla Pani to także jest obciążające i nie ma Pani obowiązku rozwiązywania problemów chłopaka. On ma możliwość skorzystania z pomocy specjalisty, jeśli nie będzie wyrażał takiej chęci, to jest jego wybór. Jako dorosłego człowieka nie może go Pani do niczego zmusić. Jeżeli natomiast chłopak będzie mówił o tym, że chce popełnić samobójstwo, a Pani będzie miała uzasadnione podejrzenie, że on może to zrobić, to może Pani wezwać policję.

Pozdrawiam

0

Witam,

wymagana jest konsultacja i leczenie psychiatryczne, pomoc można uzyskać w Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ).

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty