Zaburzenia odżywiania - jak wziąć się w garść?

Mam 17 lat i od 3 lat cierpię na zaburzenia odżywiania. Jest to na przemian anoreksja i bulimia. Ale od jakiegoś czasu wpadłam w tzw. "dołka". Nie mogę się na niczym skupić, nie odrabiam lekcji, opuściłam się niesamowicie w nauce, ze średniej 5,25 na średnią 3,90. Na nic nie mam największej ochoty. Przytyłam co jest dla mnie ciosem w samo serce. Od czasu do czasu tnę się (chociaż kiedyś byłam od tego całkowicie uzależniona i dziś mam całą lewą rękę pocięta, którą nawet w wakacje musiałam zasłaniać pod jakimiś opaskami). Poza tym często mam myśli samobójcze. Za często. Kiedyś jeździłam do psychiatry z zaburzeniami odżywiania. Za każdym razem zostawałam skierowana do ośrodka na leczenie, jednak nigdy tam nie pojechałam. Dostawałam również antydepresanty - z nimi jakoś łatwiej mi się żyło, miałam chociaż siły wstać z łóżka. Obecnie nie przyjmuję żadnych leków. Namawiałam swoją mamę, żeby dokupiła mi te leki, ale nigdy nie wyrażała zgody. Ona, poprzez branie antydepresantów, uważała mnie za chorą i nie chciała się do mnie przyznawać. Proszę o pomoc. Nie wiem co mam robić Chciałabym wziąć się w garść, za naukę, ale nie potrafię.

KOBIETA, 17 LAT ponad rok temu

Witam!

Jeśli lekarz zalecił leczenie farmakologiczne, to należałoby się stosować do jego zaleceń. Potrzebna jest Ci pomoc specjalisty, ponieważ Twój stan psychiczny się pogorszył. Wszystkie trudności z jakimi się zmagasz wpływają na obniżenie samopoczucia i powstawanie trudnych emocji. Samookaleczanie się może być formą radzenia sobie z trudnościami. Pozwala uzyskać kontrolę nad swoim ciałem i emocjami.
Warto, żebyś skorzystała teraz z pomocy psychiatry. Możesz powiedzieć mu o swoich problemach z mamą. Lekarz może z nią porozmawiać. Natomiast kiedy ukończysz 18 lat sama będziesz decydować o swoim życiu i zdrowiu. Matka nie będzie mogła Ci zabronić leczenia. Warto byś oprócz pomocy psychiatry korzystała również z pomocy psychologa. W trakcie spotkań z psychologiem mogłabyś rozmawiać o swoich problemach i szukać dla nich rozwiązań. Możesz dzięki temu wpłynąć na swoje samopoczucie.
Polecam Ci także korzystanie z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty