Jak żyć z depresją?

Od kilku lat cierpię na tzw. globus histericus. Jest to opinia kilku lekarzy różnych specjalności, u których szukałam pomocy i wyjaśnienia. Choruję na serce - kilka operacji zastawki mitralnej, niewydolność dolno-korzeniową kręgosłupa szyjnego i depresję. Uzależniłam się od L*** i T***, gdyż tylko wtedy czuję ulgę i mogę funkcjonować w życiu. Jestem samotna i obecnie stoję u progu zdecydowania jak żyć dalej. Niepokoi mnie fakt, że systematycznie tracę na wadze i słabnę fizycznie. Leki antydepresyjne nie pomagają mimo stosowania od 2 lat. Po za tym każdy nowy lek muszę przymierzać do antykoagulantów, które biorę dożywotnio ze względu na zastawkę. A marzę tylko o tym, żeby budząc się rano, nie czekać na ból i po prostu wstać i cokolwiek robić. Choćby śniadanie. Coraz częściej myślę o śmierci jako wyjściu z sytuacji, z którą nie radzę sobie, a nie mam nikogo bliskiego kto powiedziałby mi: jestem i nie zostaniesz sama w żadnej sytuacji. NIE BÓJ SIĘ! Nie załączam żadnych wyników, ponieważ rozumiem swoją sytuację od strony medycznej, ale żyć nie potrafię.

Witam!

Pani sytuacja jest trudna, jednak warto poszukać takich możliwości, które pomogłyby Pani ustabilizować sytuację psychiczną i znaleźć osoby, które mogłyby Panią wspierać. W sprawie leków i związanych z nimi efektów ubocznych, kontaktować się z lekarzem psychiatrą. Pisze Pani o uzależnieniu od leków. Ważne, żeby o takich sprawach również informowała Pani swojego lekarza psychiatrę. Oprócz leczenia farmakologicznego może Pani zacząć korzystać z innych metod, które mogą Pani pomóc w tej sytuacji. Warto rozpocząć od spotkań z psychoterapeutą. Psychoterapia jest stosowana zarówno w trudnych życiowych przeżyciach, jak również we wspomaganiu leczenia zaburzeń psychicznych, w tym leczeniu depresji czy zaburzeń lękowych. Terapia może być formą wspomagania leczenia farmakologicznego oraz utrwalania jego efektów. Pozwala przepracować trudne przeżycia i emocje, które mogą wpływać na pogorszenie się nastroju. Psychoterapia jest także sposobem na trwałe rozwiązanie psychicznych problemów, które mogą leżeć u podłoża takich problemów, jak napady lęku i jego objawy psychosomatyczne. Ustabilizowanie sytuacji psychicznej daje również możliwość podwyższenia nastroju i poprawy ogólnego samopoczucia. Poznanie swojej psychiki i rozpoznawanie niepokojących objawów może pomóc Pani w przyszłości zauważać pierwsze niepokojące objawy i szybko reagować.

Warto oprócz farmakoterapii i psychoterapii poszukać grup wsparcia, gdzie mogłaby Pani korzystać z pomocy innych osób. Wspólne radzenie sobie z problemami jest bardziej efektywne i pozwala na szukanie nowych rozwiązań trudnych sytuacji. Uczestnictwo w takich spotkaniach daje możliwość omawiania swoich problemów, dzielenia się swoimi przemyśleniami oraz korzystania ze wsparcia współuczestników. Oprócz grup wsparcia może Pani korzystać z telefonów zaufania (np. 116 123 dla osób w kryzysie emocjonalnym, pn-pt 14-22) oraz czatów i for tematycznych. Inni ludzie są potrzebni, kiedy znajdujemy się w trudnej sytuacji. Brak bliskich w otoczeniu nie musi oznaczać, że nie będzie miała Pani na kim polegać i kogo poprosić o pomoc. Dlatego warto spróbować różnych możliwości, by mogła się Pani przekonać, która z nich jest najlepsza dla Pani. Informacje na temat grup wsparcia czy bezpłatnej pomocy psychoterapeutycznej może Pani uzyskać w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie, Ośrodkach Pomocy Społecznej, Centrach Interwencji Kryzysowej oraz Poradniach Zdrowia Psychicznego. W Internecie może Pani znaleźć także informacje na temat oferty organizacji pozarządowych, które również udzielają bezpłatnej pomocy psychologicznej czy organizują grupy wsparcia, np. Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji, Stowarzyszenie Profilaktyki Depresji Iskra, Centrum Praw Kobiet, itp.

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

znalazła się Pani w bardzo obciążającej sytuacji. Uważam, że jeśli naprawdę chce sobie Pani pomóc, skorzysta Pani z psychoterapii w miejscu zamieszkania, bądź skontaktuje się ze mną. Pracuję również poprzez Skype, a także udzielam konsultacji psychologicznych przez telefon. Moim zdaniem byłoby idealnie gdyby poszukała Pani jednak w swojej okolicy jakiejś Grupy Wsparcia, aby mieć dostęp do ludzi i możliwość rozmawiania z nimi, także o swoich problemach. Tymczasem proszę wykazać spokój i codziennie ćwiczyć przyjaźń i szacunek oraz miłość do samej siebie i nieustępliwie i uparcie powtarzać do siebie słowa: "Kocham Cię" :) To wymaga trochę pracy, ale samo nic się nie zmieni.

Trzymam za Panią kciuki! W razie jakichkolwiek pytań, jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam serdecznie!
mgr Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl