Co zrobić, jeśli osoba chora na depresję nie pozwala na rozwinięcie dalszego uczucia?

Co zrobić jeśli chora na depresję osoba uznaje, że nie chce swoją chorobą ranić tej drugiej osoby i nie pozwala na rozwinięcie dalszego uczucia? Dalej walczyć, być przy tej osobie pokazując, że chce się jej dobra będąc w każdej złej chwili przy jej boku czy poddać się?

Witam,
Czy osoba chora na depresję poddaje się psychoterapii i / lub leczeniu farmakologicznego? Jeśli nie warto zachęcić tą osobę do zadbania o siebie i podjęcia leczenia.
Nie wiem jaki jest dotykiem stopień Pani zażyłości z tą osobą więc trudno odpowiedzieć na zadane pytanie. Myślę że warto oferować wsparcie, z poszanowaniem własnych o tej osoby granic.
Pozdrawiam

Wspierać, wspierać, wspierać. Osoby z depresją bardzo często chcą odepchnąć od siebie najbliższe osoby (często tłumacząc, że "to dla ich dobra", bo "nie chcą obciążać swoją chorobą" itd.). Swoimi działaniami w końcu doprowadzają do wyczerpania się limitu cierpliwości u tych bliskich i zostają ostatecznie sami (co utwierdza osobę z depresją o prawidłowości swojego negatywnego myślenia i tym, że "przecież wiedział, że jest do niczego i wszyscy go opuszczą"). Wsparcie jest tu niezmiernie ważne. I duża doza cierpliwości. Namawiaj jak możesz ów osobę do podjęcia psychoterapii, która pomoże mu/jej przepracować swoje problemy i uwolnić się od negatywnego myślenia, obniżonego nastroju i wszechogarniającego braku chęci i energii. Powodzenia!

witam,
wspierać, ale również motywować do leczenia się. W tym procesie trwania obok, trzeba uważać na swoje samopoczucie, aby nastrój osoby cierpiącej nie udzielił się również Pani.
Jest Pani osobą bardzo młodą. Warto poszukać pomocy u specjalisty psycholog/ pedagog szkolny, aby on pomógł Pani wyznaczyć zakres pomocy i rodzaj ( zwłaszcza jeśli osoba cierpiąca mówi o samobójstwie).

pozdrawiam

Proponuję towarzyszyć i wspierać, ale jednocześnie pamiętać, że do miłości nie da się kogoś zmusić. Pomocna w takim przypadku mogłaby także być psychoterapia poznawczo-behawioralna, gdyż oferuje ona metody pracy ze zniekształconymi przekonaniami jak np. "ranię sobą innych".