Jak postępować z osobą chorą na depresję, która izoluje się i nie pozwala zbliżyć się do siebie?

Witam, moje pytanie dotyczy tego jak przebić się w kontaktach z drugą osobą przez mur depresji ? Jeśli osoba chora po samodzielnym odstawieniu leków totalnie się izoluje, odrzuca i nie pozwala spotkać z sobą / zbliżyć do siebie. Gdzieś w środku czuję, że to nie jest jej prawdziwa twarz i że potrzebuje bliskości, którą tak odtrąca. Jak skutecznie postępować ?

Dzień dobry!

Czasami bliscy osób z depresją oczekują od samych siebie zbyt wiele - że powinni umieć zrobić to wszystko, co jest rolą długoterminowej psychoterapii, opieki psychiatrycznej i leków. Warto przede wszystkim zachęcać osobę chorą do kontynuowania leczenia.

Pozdrawiam!

Witam,
to trudna sytuacja, może warto po prostu pokazać, że jest się blisko, w zasięgu bez zbytniego naciskania. Ma Pani rację, że to zapewne nie jest prawdziwa twarz tej osoby, niezwykle ważna jest tutaj delikatność, cierpliwość i zrozumienie. Domyślam się, że postępuje Pani z wyczuciem, jednak pragnę podkreślić, że nacisk w stosunku do osoby z depresją, nie jest dobry i może wywołać przeciwny od zamierzonego skutek. Z drugiej strony także martwię się nieco o osobę o której Pani pisze, niepokojące jest to, że zaprzestała przyjmowania leków. Warto byłoby pomyśleć o tym, żeby ją jakoś do powrotu do leczenia delikatnie namówić. W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości zachęcam do bezpośredniego kontaktu. Pozdrawiam.