Jak depresja wpływa na uczucia?

Czy przez depresję osoba może przestać kochać swojego partnera ? Czy przez chorobę zanikają uczucia ? I co robić w takiej sytuacji czy to należy zrozumieć i się oddalić czu walczyć pomimo odrzucenia bo to wina choroby i osoba nie jest sobą ?

Sądzę, że osobie z depresją należy dać przede wszystkim czas. Nie naciskać, nie odczekiwać deklaracji miłości. Z pewnością lepszym momentem będzie poczekanie, aż partner poczuje się lepiej. W tej chwili warto być dla ukochanej osoby wsparciem, nawet w prostych czynnościach dotyczących dnia codziennego np w przygotowaniu pożywnych posiłków, mobilizacji utrzymywania porządku w okół siebie, a czasem po prostu wyjścia z łóżka, przebrania się i zadbania o siebie.
Na pewno warto nakłonić osobę chorą do terapii, choć często sprzeciwiają się one korzystaniu z pomocy, a przy głębszym zaburzeniu, wspomóc się w leczeniu farmakologią.
psychoterapia-krakow.net

Mgr Agnieszka Galas-Konsor

Witam

Jednym z objawów depresji jest smutek, trudność w odczuwaniu radości, przyjemności, osoba myśli pesymistycznie na temat teraźniejszości, przeszłości, ma często poczucie winy, zamyka się w sobie.Myślę, że wiąże się to bardziej ze skupieniem na sobie, swoim cierpieniu a nie tym, że przestajemy kochać bliskich, poprostu jest nam trudno w aktualnej sytuacji. Jeśli trudno jest tej osobie cieszyć się z życia to jest jej też trudno być z bliskimi. Proszę o cierpliwość i danie jej trochę czasu, pewnie jak ta osoba poczuje się lepiej to łatwiej jej będzie powiedzieć co czuje. Nie warto naciskać na kontakt bo to może wywołać tylko odwrotny rezultat.

pozdrawiam serdecznie
Kamila Jakubowska