Depresja ma duży wpływ na przeżycia i emocje. Chorobie często towarzyszy anhedonia, czyli niezdolność do odczuwania szczęścia, dlatego też pozytywne uczucia są w tym stanie bardzo spłycone. W efekcie partner może mieć poczucie odrzucenia ze strony cierpiącego partnera. Zamiast nich w afekcie dominuje lęk przed utratą, który może determinować pewne zachowania, takie jak ciągła potrzeba bliskości, lub wręcz przeciwnie potrzebę izolacji, odsunięcia się od bliskich, czy wycofania z życia towarzyskiego.
Sądzę, że osobie z depresją należy dać przede wszystkim czas. Nie naciskać, nie odczekiwać deklaracji miłości. Z pewnością lepszym momentem będzie poczekanie, aż partner poczuje się lepiej. W tej chwili warto być dla ukochanej osoby wsparciem, nawet w prostych czynnościach dotyczących dnia codziennego np w przygotowaniu pożywnych posiłków, mobilizacji utrzymywania porządku w okół siebie, a czasem po prostu wyjścia z łóżka, przebrania się i zadbania o siebie.
Na pewno warto nakłonić osobę chorą do terapii, choć często sprzeciwiają się one korzystaniu z pomocy, a przy głębszym zaburzeniu, wspomóc się w leczeniu farmakologią.
psychoterapia-krakow.net
Witam
Jednym z objawów depresji jest smutek, trudność w odczuwaniu radości, przyjemności, osoba myśli pesymistycznie na temat teraźniejszości, przeszłości, ma często poczucie winy, zamyka się w sobie.Myślę, że wiąże się to bardziej ze skupieniem na sobie, swoim cierpieniu a nie tym, że przestajemy kochać bliskich, poprostu jest nam trudno w aktualnej sytuacji. Jeśli trudno jest tej osobie cieszyć się z życia to jest jej też trudno być z bliskimi. Proszę o cierpliwość i danie jej trochę czasu, pewnie jak ta osoba poczuje się lepiej to łatwiej jej będzie powiedzieć co czuje. Nie warto naciskać na kontakt bo to może wywołać tylko odwrotny rezultat.
pozdrawiam serdecznie
Kamila Jakubowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Miłość u osoby z depresją – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Utrata uczuć do partnerki po nawrocie depresji – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
- Czy osoba chora na depresję może przestać kochać? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Samotność i depresja osoby w młodym wieku – odpowiada Mgr Agnieszka Glica
- Jak rozpoznać depresję maskowaną? – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Depresja i wyrzuty sumienia u partnera – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Co zrobić, jeśli osoba chora na depresję nie pozwala na rozwinięcie dalszego uczucia? – odpowiada Mgr Agnieszka Balicka
- Uczucie miłości po rozstaniu – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Granie w grę a depresja – odpowiada Mgr Anna Pułjan-Laudańska
- Czy partner jest w stanie obdarzyć większym uczuciem? – odpowiada Mgr Sylwia Wysocka-Sollich