Utrata uczuć do partnerki po nawrocie depresji

Czy możliwe jest, by podczas nawrotu depresji, mężczyzna stracił uczucia do swojej partnerki? Kilka dni temu deklarował miłość i przywiązanie, dotyk sprawiał mu przyjemność, podczas zbliżeń odczuwał rozkosz, a dziś uważa, że najlepszym rozwiązaniem byłaby przyjaźń? Twierdzi, że jest mu dobrze przy partnerce, czuję się bezpieczny i ważny, ale nie chce jej krzywdzić ciągłą niepewnością. Jak powinna zachować się partnerka, gdy jej ukochany chce nagle zostać tylko przyjacielem?

Witam,
w depresji może zmienić się postrzeganie siebie i świata wokół, zwykle towarzyszy jej także tzw. anhedonia czyli brak odczuwania przyjemności lub zmniejszone odczuwanie przyjemności a także obniżone poczucie samooceny nawet do poczucia bezwartościowości, niewykluczone są myśli, ze innym lepiej byłoby beze mnie, lub stanowię ciężar. Sugerowałabym przeczekać, nie naciskać, bardziej starać się zrozumieć i wczuć w stan partnera, jednocześnie być gdzieś przy nim. Z drugiej także strony bardzo ważne, żeby partner się leczył, jeśli się leczy to bardzo dobrze, jeśli nie to być może gdyby miała Pani możliwości warto go do tego jakoś delikatnie namawiać. W depresji zalecane jest leczenie farmakologiczne (którego skutki najwcześniej spodziewane są po 3-4 tygodniach, choć na pełne wyzdrowienie i odzyskanie równowagi potrzeba nieco więcej czasu) warto także pomyśleć o psychoterapii szczególnie w sytuacji kiedy jest to kolejny nawrót. Powiedziałabym tak w pierwszej kolejności zalecałabym zajęcie się leczeniem depresji partnera i cierpliwość połączoną ze zrozumieniem w tej kwestii. W następnym kroku być może warto byłoby pomyśleć o jakichś konsultacjach dla par, myślę tutaj także o Pani, o pani potrzebach, obecna sytuacja bardzo wiele wymaga od Pani cierpliwości, odłożenia na później swoich potrzeb, proszę także nie zapominać o sobie. W razie dodatkowych pytań zachęcam do bezpośredniego kontaktu. Pozdrawiam.