Dzień dobry!
Depresja to choroba, która może nawracać. Radzenie sobie z depresją jest trudne, ale możliwe. Proszę zgłosić się do lekarza psychiatry i ponownie podjąć leczenie. Rozpoczęcie przyjmowania leków oraz otrzymanie opieki psychologicznej pozwoli Pani odzyskać spokój, poprawić nastrój i poradzić sobie z myślami samobójczymi.
Pozdrawiam!
Witam,
niestety tak bywa, ze kolejne nawroty depresji bywają silniejsze, dlatego tak ważne jest dobrze zaplanowane leczenie farmakologiczne w połączeniu z odpowiednią i najlepiej odpowiednio długo trwającą psychoterapią, idealnie byłoby żeby trwała tyle co podstawowe leczenie farmakologiczne czyli około roku. Oczywiście znam realia wiem, że zwykle proponowana jest 3 miesięczna terapia, która także może wiele dać, sądzę także, że terapie które Pani przeszła miały i mają sens, zapewne wiele Pani z nich wyniosła i korzyści z nich płynące będzie można zastosować w życiu, być może w tej chwili przy spadku nastroju trudno o tym myśleć ale tak z pewnością jest.
Tymczasem faktem jest, że nawet pomimo zastosowania prawidłowego leczenia (jakie zapewne Pani miała) depresja u niektórych osób może niestety nawracać i niestety kolejne nawroty bywają bardziej dotkliwe. Tak po prostu się zdarza, proszę tego nawet nie starać się jakoś analizować, tak czasem bywa.
Najlepiej byłoby jak najszybciej zgłosić się do lekarza u którego się Pani leczyła, zapewne otrzyma tam Pani zrozumienie i adekwatna pomoc, proszę powiedzieć o nawrocie, pamiętając, że to rzecz, która się może zdarzyć. Proszę także w pełni korzystać z zaproponowanych form leczenia. Niewykluczone, ze adekwatny będzie kolejny turnus terapeutyczny, gdyby po nim pojawiły się jakieś dalsze propozycję terapii, proszę rozważać ich podjęcie. W takich przewlekłych formach depresji niezmiernie ważna jest kompleksowa pomoc zapobiegająca kolejnym nawrotom.
Tymczasem proszę zgłosić się do lekarza, stosować się do jego zaleceń, choć rozumiem, ze podejmowanie na nowo całego wysiłku może być trudne, jednak warto, szczególnie, że znaczną część pracy ma już Pani za sobą. Warto jak najszybciej reagować na nawroty. Pozdrawiam.
Depresja bywa choroba nawracającą. Okres remisji (wycofania objawów) zależy od regularnego leczenia, przyjmowania leków i adaptacyjnych mechanizmów radzenia sobie ze stresem i emocjami. W tej sytuacji proszę koniecznie wrócić na terapię. Odzyskanie radości życia, motywacji i energii jest możliwe. I choć teraz jest bardzo trudno, już Pani wie, że ma Pani w sobie siłę, by pokonać "dołek" i wyjść z niego. Warto pozwolić sobie pomóc specjalistom.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Nawrót depresji – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Leczenie depresji i nawrót choroby – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Nawrót depresji, lęki i myśli samobójcze – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Prawdopodobieństwo nawrotów depresji – odpowiada Mgr Agnieszka Pośpiech
- Nawrót depresji po leczeniu Setaloftem – odpowiada Dr n. med. Justyna Holka-Pokorska
- Bezsenność, napady lęków i przygnębienie a nawrót depresji – odpowiada Mgr Jakub Bieniecki
- Czy możliwy jest nawrót depresji 2 miesiące po zakończeniu przyjmowania leków? – odpowiada Mgr Anga Aleksandrowicz
- Utrata uczuć do partnerki po nawrocie depresji – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
- Elektrowstrząsy przy długoletniej depresji – odpowiada Mgr Joanna Krysiak
- Obawa przed nawrotem depresji – odpowiada Mgr Barbara Owczarska
artykuły
Zapobieganie nawrotom depresji
Depresja jest zaburzeniem nastroju, które ma tende
Jedna rozmowa zmieniła życie tego lekarza. Staruszka doprowadziła go do łez
37-letni Marco Deplano, urolog, opublikował na Fac
33-latek doznał rozległego udaru. Mateusz Stano walczy o sprawność. "Jest uwięziony we własnym ciele"
Mateusz Stano zawsze był bardzo pogodnym i aktywny