Bezsenność, napady lęków i przygnębienie a nawrót depresji

Witam. Jakiś czas temu leczyłam się na depresję. Przez parę miesięcy było już dobrze- leki zostały odstawione.Ostatnio jednak (od ok 2 miesięcy) nie mogę usnąć w nocy, zasypiam nad ranem. To też zdarzało się przed rozpoznaniem depresji- oraz w trakcie po włączeniu leków. Ostatnio zaobserwowałąm również napady lęków oraz przygnębienia( smutku bez powodu..?).Zastanawiam się, czy powinnam już reagować? Czy dać sobie szansę?Czy jest jakiś czas po którym depresja może powrócić?Bardzo boję się nawrotu

Jeśli leczenie farmakologiczne nie szło w parze z psychoterapią, to nie trudno mówić o jakimkolwiek wyleczeniu. Stąd nawrót jest oczywisty. Antybiotyki nie rozwiązują problemu chodzenia zimą bez czapki. Ponadto leki hamują psychoterapię, ponieważ spłycają lub uniemożliwiają emocjonalne doświadczenia. Po lekach jest lepiej, bo nie czujemy smutku, złości, strachu, ale właśnie to potrzebne jest w psychoterapii do pracy nad sobą. Leki powodują pustkę, która z kolei powoduje w psychoterapii rozmowę bez doświadczenia. To trochę tak, jakby uczyć się gry na gitarze i nie słyszeć muzyki... Ma Pani teraz szansę zająć się depresją w psychoterapii, rozpoznać przyczyny trudności i nabrać sił, bez sztucznego tłumienia za pomocą leków. Zachęcam.

Witam serdecznie, proszę rozważyć ponowny kontakt ze specjalistą , który leczył Panią poprzednio. Objawy , które Pani opisuje mogą lecz nie muszą świadczyć o rozwoju choroby. Najlepiej oceni Pani stan lekarz prowadzący lub inny specjalista , który ( psycholog, psychoterapeuta) , który Panią leczył. Wydaje mi się , że w tego typu przypadkach im szybciej się reaguje tym lepiej. Proszę docenić siebie za to , że jest Pani uważna i nie lekceważy objawów choroby - zdolność do samoobserwacji jest ważną cechą sprzyjającą leczeniu nawracającej depresji. Rozumiem również , że ma
Pani mieszane uczucia w zwiazku z samą konsultacją ze specjalistą -może warto skonfrontować się i uzyskać adekwatną pomoc niż bać się nawrotu samotnie. pozdrawiam