Obawa przed nawrotem depresji

Czy obawa przed nawrotem depresji jest naturalny? Co zrobić, aby uchronić się przed kolejnym atakiem depresji? Ja leczę się od stycznia 2015 roku, biorę lek parogen, który mi pomaga, od blisko 3 miesięcy nie mam objawów depresji, znalazłem prace czyli mogę powiedzieć że wróciłem do równowagi psychicznej. Miewam czasami jeszcze lekkie spadki nastroju ale nie jest to co było w ciągu ostatnich dwóch lat. Mimo to zawsze nachodzi mnie jakaś obawa przed nawrotem choroby, zawsze wtedy kiedy mam obniżony nastrój. Czy to normalne?

Dzień dobry!
Niektórzy pacjenci, którzy doświadczyli epizodu depresji borykają się z lękiem przed nawrotem choroby. Zapewne lekarz poinformował Pana, że regularne przyjmowanie leków w sposób znaczący zmniejsza ryzyko ponownego epizodu. Co można zrobić jeszcze? Stosować się do wszelkich zaleceń dotyczących tzw. higieny życia. Wysypiać się, odpowiednio odżywiać, aktywnie wypoczywać, unikać używek. Można też pomyśleć o psychoterapii jeśli towarzyszący lęk jest dla Pana uciążliwy i utrudnia czerpanie przyjemności z życia.
Trzymam kciuki!

Dzień dobry!

Tak, od okresu depresji odchodzi Pan stopniowo i od stosunkowo niedawna, stąd pewne obawy są naturalne.
Gratuluję Panu powrotu do lepszej kondycji, odzyskiwania równowagi psychicznej, podjęcia pracy zawodowej, a także umiejętności samoobserwowania się i oceniania swojego nastroju. Depresja była jednak istotnie obecnym wydarzeniem/ etapem Pana życia, więc jest normalne, że niekiedy powraca w Pana przemyśleniach.

Obok leczenia psychiatrycznego i farmakologicznego - warto rozważyć podjęcie psychoterapii, aby lepiej poznać i zrozumieć psychologiczne źródła stanu depresyjnego, poprawiać umiejętność samoobserwacji i regulowania swojego nastroju itp.

Pozdrawiam!