Jak leczyć silny nawrót depresji?

Od 3 lat leczę się na depresję, nerwicę. Od września drugi epizod depresji, do lutego było lepiej, teraz od 2 tyg. silny nawrót depresji, lekarz uważa, że przez stres. Zawsze miałam za niskie ciśnienie ok 110/60. Od kilku dni podwyższone ok 140/80, bóle brzucha, biegunka, lęki, częste, silne napady paniki, silny nawrót depresji. Biorę Symfaxin 150mg, Spamilan 15mg, Mirtor 30mg (3 msc), Biotropil 4,8g (2 tyg), Medikinet 30mg (3 dni), doraźnie Sedam 3mg. Nie wiem co się dzieje, nie daję już rady.

Witam,
dobrze, że pani jest pod opieką lekarza i konsultuje z nim zmiany stanu zdrowia. Dodatkowo poszukuje pani pomocy, informacji, porady. To dobry kierunek, aby sobie pomóc, podjąć kolejne kroki w kierunku odzyskiwania zdrowia.
Nerwica jest zaburzeniem lękowym, które przyczynia się do rozwoju depresji. Objawia się poczuciem zagrożenia (lęk, panika) z silnym pobudzeniem układu wegetatywnego (jak u pani: bóle brzucha, biegunka). Może mieć formę ciągłego zamartwiania się, obaw przed kontaktem społecznym, obawą przed wyjściem z domu (agorafobia).
Nerwica ma źródło w budowie układu nerwowego (biologiczne) i/lub być wynikiem silnego, długotrwałego stresu, braku poczucia bezpieczeństwa, niezaspokajania potrzeb (psychologiczne). Dzieci uczą się też zachowań lękowych od „lękowych” rodziców przez naturalne naśladownictwo. Tak powstają nieprawidłowe wzorce myślenia, spostrzegania świata i reagowania. Są to wzorce wyuczone, a praca nad ich uświadomieniem i stopniową zmianą przynosi dobre efekty. Bez nauczenia się nowych sposobów interpretacji i działania reakcje lękowe powtarzają się jak błędne koło i dlatego może powracać depresja.

Spróbowałam przybliżyć pani możliwe psychologiczne przyczyny pogorszenia pani samopoczucia. Dokładniejszą odpowiedź i poradę, bardziej dopasowaną do pani sytuacji życiowej mogłaby pani uzyskać po dłuższej konsultacji z psychologiem lub terapeutą.
Zachęcam panią do dalszego poszukiwania odpowiedzi na pytanie „co się dzieje?”, czytania, szukania wsparcia (psycholog, psychoterapia, telefony zaufania, grupy wsparcia).
Dodam, że poszukiwanie pomocy i wsparcia to przejaw dojrzałości i siły.

Na forum abc są informacje telefonach zaufania, gdzie można uzyskać pomoc w sytuacjach kryzysu i wsparcie: https://forum.abczdrowie.pl/forum-psychologia/1095811,telefony-zaufania-i-grupy-wsparcia-dla-osob-potrzebujacych.

Z poważaniem,
Renata Kwiatkowska

Witam Panią
Gdyby wymienione przez Panią leki
leczyły zaburzenia nerwicowe,
czy też depresję, to nie pisałaby Pani
dzisiaj: „od 3 lat leczę się na depresję, nerwicę”,
gdyż już zarówno depresja jak i nerwica
byłyby wyleczone.
Ryzyko nawrotu depresji rośnie
wraz z każdym przebytym epizodem.
Poza tym, przy depresji nawracającej, bardzo
trudno jest osiągnąć całkowitą remisję choroby.
Środkami farmakologicznymi tłumi Pani objawy,
natomiast przyczyny nadal dręczą Pani duszę.
Przyczyną zarówno nerwicy jak i depresji
są zarówno czynniki biologiczne jak też
psychologiczne oraz środowiskowe.
Oznacza to, że pomocy potrzebuje
również Pani dusza.
Cierpienia duszy trudno wyleczyć samymi
środkami farmakologicznymi.
Jeżeli chciałaby Pani skutecznie
pozbyć się problemu i wyleczyć zaburzenia
nerwicowe i depresję, to zachęcam do psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy,
ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną
o problemie, to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie