Do kogo udać się z podejrzeniem depresji?

Witam. Chciałabym zapytać, do kogo może udać się osoba, która podejrzewa u siebie depresję? Jaka jest różnica między psychiatrą, a psychologiem,jeśli chodzi o formy pomocy? Dodam, że już od dawna myślałam o skorzystaniu z pomocy, ale do tej pory wciąż się przekonywałam, że to jednak nie depresja,tylko zwykłą chandra. Niestety, przez ostatnie pół roku często płaczę bez powodu, powoli tracę chęć do wszystkiego, uważam się za gorszą. Wiem też, że nie pozbieram się sama, a nikogo bliskiego nie mam.

Dzień dobry!

Kompetencje psychiatry i psychologa częściowo pokrywają się ze sobą. Leczenie depresji zazwyczaj prowadzi oboje tych specjalistów równolegle. Lekarz psychiatra prowadzi leczenie farmakologiczne (właściwy dobór leków przeciwdepresyjnych i prowadzenie ich przyjmowania), psycholog-psychoterapeuta prowadzi psychoterapię. Podczas terapii odkrywa się przyczyny i mechanizmy pojawienia się depresji u danej osoby, zwiększa świadomość swojego stanu, pracuje się nad zmianą sposobu myślenia, poprawie umiejętności regulowania swojego nastroju i emocji, uświadomieniu tego, co nieświadome, planowania różnorodnych zmian w swoim życiu itp.
Pomoc znajdzie Pani np. w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam!

Psychiatra jest lekarzem, co oznacza, że może wprowadzić farmakoterapię (leki), które znacznie ułatwiają poradzenie sobie z epizodem depresji. Psycholog zajmuje się prowadzeniem psychoterapii- czyli obszarami emocjonalnymi odpowiedzialnymi za wystąpienie lub nasilenie choroby. Umożliwia to poradzenie siebie z objawami i przyczynami i zapobieganie nawrotom. Psycholog nie może jednak zapisać leków. W Pani sytuacji zalecałabym najpierw konsultację z lekarzem psychiatrą, który będzie mógł wystawić skierowanie na psychoterapię.