Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 9 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jaka jest przyczyna spadku nastroju przy depresji?

Witam Leczę się od kilkunastu lat z powodu nawracających zaburzeń depresyjnych, brałem juz chyba większośc leków, aktualnie od 4 lat Axyven 150 mg rano i Triticco 150 mg na noc, alprazolam, doraźnie na sen. Od paru tygodni mam duży spadek nastroju, zgłaszałem psychiatrze która stwierdziła, że: - nie ma pomysłu na dalsze leczenie ale po zastanowieniu powiedziała,że są silniejsze środki tylko nie wie czy skutki uboczne nie będą gorsze od efektu bo mam jeszcze cukrzyce, st zap. żoładka coPan myśli?
MĘŻCZYZNA, 39 LAT ponad rok temu

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

Witam Pana
Zapewne wie Pan o tym, że w przypadku
depresji farmakologia jest leczeniem objawowym,
nie leczy depresji i nie rozwiązuje problemu.
Leczenie antydepresantami nie zapobiega
też wystąpieniu kolejnego epizodu.
Aby wyleczyć depresję należy wyeliminować
jej przyczyny, a tego można dokonać
tylko poprzez psychoterapię.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
choroby ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Zanim sięgnie Pan po silniejsze środki,
zapraszam do kontaktu ze mną.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Psycholog specjalizujący się w pracy z dziećmi z zaburzeniami wieku rozwojowego.
0

Witam Pana. Myślę, że farmakoterapia powinna być wsparta oddziaływaniami psychologicznymi. Od lat publikowane są badania nad skutecznością leczenia zaburzeń afektywnych. Informują one jednoznacznie, że połączenie farmakoterapii z psychoterapią przynosi najlepsze rezultaty. Nawracanie i nasilanie się Pana objawów i sięganie po coraz silniejsze leki może być dowodem, że sama farmakoterapia nie jest skuteczna. Proszę porozmawiać ze swoim lekarzem o skierowaniu do psychologa, z którym lekarz będzie w kontakcie. To daje gwarancję, że obie formy pomocy będą się uzupełniały. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/

Specjalista psycholog kliniczny, specjalista terapii traumy.
0

Witam,

Depresja jest chorobą, która poza farmakoterapią powinna być poddana psychoterapii. Niestety nie zawsze same leki wystarczają. Tak jak Pan napisał - mogą wystąpić różne skutki uboczne, mniejsze bądź większe.
Zalecam zapisanie się na psychoterapię, warto pomyśleć o terapeucie poznawczo-behawioralnym.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

Psycholog i psychoterapeuta w trakcie certyfikacji.
0

Witam,
jak rozumiem to, co pana obecnie niepokoi to duży spadek nastroju trwający od kliku tygodni, przy czym nie trudno panu znaleźć przyczynę tego stanu.
Myślę, że dobrze, że jest pan pod opieką lekarza, że rozmawia pan o swoich problemach i szuka pomocy, ponieważ depresja to poważna choroba, która potrafi bardzo zniekształcić postrzeganie rzeczywistości.
Przyczyn spadku nastroju może być wiele. Często osoby cierpiące z powodu depresji mają utrwalone sposoby postrzegania siebie i świata, trudność z regulacją emocji lub obiektywnie trudną sytuację życiową. W depresji dodatkowo utrudniona jest realizacja celów życiowych, zaspokajanie potrzeb, trudności w relacjach z innymi. Takie problemy znów obniżają nastrój... Dlatego wiele osób równolegle z przyjmowaniem leków korzysta z konsultacji psychologicznych bądź z psychoterapii.

A jak jest u pana? O tym można porozmawiać z terapeutą. Równoległe przyjmowanie leków oraz psychoterapia jest wskazana w leczeniu zaburzeń depresyjnych, pozwala na większą stabilizację nastroju, wydłużenie okresów bez nawrotów.
Zachęcam choćby do konsultacji,
pozdrawiam Renata Kwiatkowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy