Na podstawie przesłanych przez Panią informacji, trudno zdefiniować dokładnie przyczynę Pani smutku i braku radości życia, a także braku siły do działania czy wybudzania się w nocy po kilka razy. Być może jest to początek depresji, bo objawy na to wskazują, ale aby mieć większą jasność, warto zgłosić się na konsultację do psychologa czy psychoterapeuty, który po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu Pani sytuacji osobistej, rodzinnej czy zawodowej, będzie w stanie zdiagnozować problem i zaproponować Pani leczenie, aby mogła Pani powrócić do wcześniejszego stanu. Warto zadbać o siebie, aby zareagować możliwie jak najszybciej, ograniczając swoje cierpienie i mieć także na względzie dobro 4-letniej córki, którą się Pani opiekuje. Jeżeli będzie Pani zainteresowana taką konsultacją psychologiczną, zachęcam do kontaktu i zapisania się w miarę możliwości na wizytę. Przyjmuję w dwóch ośrodkach w Warszawie, gdyby chciała Pani zgłosić się do mnie w tej sprawie. Szczegóły kontaktu znajdzie Pani na moim profilu.
Obniżenie nastroju, apatia, brak energii i chęci do działania, zaburzenia snu- mogą być zarówno przejawem okresowego przemęczenia, kryzysu (np związanego z jakimiś życiowymi wydarzeniami) lub poważniejszych zaburzeń takich jak np depresja. Szczególnie jeśli - jak Pani opisuje- stan trwa ponad 2 tygodnie, warto skonsultować go (na początek) z psychologiem, psychoterapeutą. Specjalista zdiagnozuje i zależnie od tego zleci najlepsze formy poradzenia sobie ze spadkiem nastoju (może to być zarówno konsultacja psychiatryczna i farmakoterapia, podjęcie psychoterapii itp).
Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej (tzw. NZOZach) mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.
Poprawa jest jak najbardziej możliwa do osiągnięcia, warto jednak działać!
Proponuję wizytę u psychiatry, tylko szczegółowa rozmowa może pomóc w wykryciu przyczyny tego stanu, niezależnie od przyczyny warto rozpocząć leczenie
Witam, proszę skorzystać z konsultacji z lekarzem rodzinnym i w Poradni Zdrowia Psychicznego. Zmiany nastroju mogą mieć różnorodne podłoże. Mogą być związane ze zmianami sezonowymi, trudnościami w życiu prywatnym, depresją, przyczynami somatycznymi.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak pomóc mężczyźnie po wypadku? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Zachwiania nastrojów u 27-latki – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Przyczyny znacznego obniżenia nastroju – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Czy nerwica może zwiększyć refluks? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Dlaczego mam obniżenia nastroju? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Kiedy udać się do lekarza przy podejrzeniu depresji? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Wahania nastroju i niepokój związany z przyszłością – odpowiada Mgr Agata Hensoldt-Jankowska
- Jak leczyć te obsesyjne stany lękowe? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak pozbyć się samotności i związanych z tym myśli samobójczych? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Co jest powodem zmian nastroju u 19-latki? – odpowiada Mgr Bożena Waluś