Czy nerwica może zwiększyć refluks?

Czy nerwica alno stres moga wywolac czy tylko zwiekszyc refluks? Czekam na gastroskopie ale podejrzewam, ze mam refluks mieszany, kwasny ale i zolciowy. 10 lat temu mialam usuniety pecherzyk zolciowy. Zauwazylam , ze jak sie zdenerwuje to od razu czuje refluks w gardle, wszystko mi sie cofa . Czy eliminacja stresu pomoze przy refluksie? Sa jakies badanie, ktore o tym traktuja? Czy sa jakies lekearstwa zwieksZajace napiecie zwieracza przelyku?

Zaburzenia z obszaru układu pokarmowego ( w tym także opisane przez Panią) mogą być jednym z objawów nerwicy (np w fobii szkolnej jednym z osiowych objawów są bóle brzucha itp). Tym samym poradzenie sobie z emocjami, napięciami, stresem czy lękiem na pewno będzie pomocne przy leczeniu refluksu. Dlatego po wykonaniu koniecznej diagnostyki (i wykluczeniu potencjalnych innych, somatycznych źródeł trudności), warto zgłosić się do psychologa, psychoterapeuty i podjąć psychoterapię. Pozwoli ona poradzić sobie z emocjonalnymi i osobowościowymi przyczynami zaburzeń (a nie tylko samymi ich objawami), a tym samym trwale pozbyć się ich czy znacząco poprawić komfort życia. Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej (tzw. NZOZach) mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.
Warto działać!

Dzień Dobry Pani,

Stany nerwicowe jak najbardziej mogą powodować intensyfikację objawów, z przyczyny refluksa żołądkowo-przełykowego.

Umiejętność radzenia sobie ze stresem byłaby dla Pani pomocna.
Zachęcam Panią do relaksacji, medytacji, jak również do aktywności fizycznej na powietrzu.

Ze słonecznymi pozdrowieniami,
Irena Mielnik-Madej