Czy moje dolegliwości mają związek ze zdrowiem psychicznym?

Witam. Mam pytanie. Mam 19 lat. Od jakiegoś czasu miewam chwilowe napady duszności i przyspieszonego tętna, dosłownie czuję je w całym ciele, robi mi się słabo, kręci się w głowie, i czuję się jak na jakimś leku otumaniającym, czasem również czuję ucisk lub kłucie w sercu. Czytałam o czymś takim jak napady paniki, jednak czy w tym wypadku powinnam czuć jakiś lęk? Zdarzył się jeden raz kiedy tak się zestresowałam, że zaczęłam czuć ogromny lęk i histeryzowałam, po czym nastąpiły te objawy. Ogólnie jestem osobą, która często się stresuje jednak czy jest możliwe że to co mi dolega to napady paniki jeśli w większości przypadków napad wystąpił po sytuacji Kiedy jestem całkowicie spokojna? A jeśli nie to co takiego może to być I jak tego uniknąć. Czy wiąże się to ze zdrowiem psychicznym jeśli bardzo często się czymś przejmuję?

Opisane objawy najprawdopodobniej mają podłoże emocjonalne (nerwicowe). Tzw somatyzacje, duszności, uczucia ucisku w gardle, klatce piersiowej, sercu, poczucie słabości (że "zaraz coś się stanie", "zaraz zemdleję"), zawrotów głowy itp są częstymi objawami w tego typu zaburzeniach to jest zaburzeniach o podłożu lękowym. Dlatego zachęcam- szczególnie jeśli lekarz wykluczył inne możliwości, w tym kardiologiczne- do podjęcia konsultacji z psychologiem i rozpoczęcia psychoterapii.Jest to najlepszy sposób poradzenia sobie nie tylko z objawami, ale także przyczynami zaburzeń lękowych i somatyzacyjnych. Z pomocy psychologa, psychoterapeuty można skorzystać w Poradniach Zdrowia Psychicznego, Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej (tzw. NZOZach) posiadających kontrakt z NFZ (wówczas psychoterapia jest refundowana) lub gabinetach prywatnych. Na psychoterapię refundowaną konieczne jest posiadanie skierowania wystawionego przez lekarza psychiatrę lub lekarza rodzinnego. Do lekarza psychiatry można zgłosić się bez skierowania. Warto działać!

Witam, proszę poszukać wsparcia u psychiatry: dobierze odpowiedni lek uspokajający. A gdyby chciała Pani podjąć psychoterapię - zapraszam na priv. Są też psychoterapie na NFZ (indywidualne i grupowe).
Pozdrawiam serdecznie