Czy gumy w leczeniu uzależnienia od papierosów są szkodliwe?

Witam stosuje plastry evra od 2 tygodni i od paru miesięcy lek wenlafaksyne, ponieważ cierpiałam na depresje i ataki paniki. Dowiedziałam się ,że nie powinnam palić podczas antykoncepcji więc postanowiłam rzucić jednak ciężko jest zaprzestać z dnia na dzień więc żuję gumy niquitin czy one są tak samo szkodliwe jak papierosy i czy bardzo wpłyną na moje zdrowie? i spowodują zakrzepy? i te wahania nastroju pogorszą mój stan zdrowia psychicznego? czy miną te skutki uboczne?

Wszelkie suplementy diety wspierają zrywanie z nałogiem, jednak podstawową sprawą jest motywacja i to ona najbardziej odpowiada za sukces lub porażkę. Jeśli jest Pani zmotywowana do rzucenia nałogu, a ma Pani dużo obaw dotyczących gum, może warto z nich zrezygnować i poszukać sposobu, co do którego nie będzie Pani miała wątpliwości?
Warto jednak zastanowić się, czy obawy nie są bardziej związane z zaburzeniami o podłożu lękowym? Być może najpierw warto poradzić sobie przede wszystkim z przyczynami (emocjonalnymi, psychologicznymi) zaburzeń nastroju i lęku? Zachęcałabym do podjęcia psychoterapii, która pomoże zrozumieć głębsze, osobowościowe i emocjonalne przyczyny trudności, a także wprowadzić zmiany, by objawy nie nawracały. Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.

Witam Panią serdecznie, polecam lek ZYBAN; jest to lek ziołowy, który jednocześnie ma działanie antydepresyjne i tłumiące'/hamujące na ośrodku głodu (w tym głodu nikotynowego). Lek jest do zakupienia wyłącznie w aptekach na recepty. Uzyskać je (recepty) można u lekarzy ogólnych/med. pracy/lekarzy o innych niż podane wcześniej, specjalnościach.

Pozdrawiam