Jak pomóc mężczyźnie po wypadku?

Jak zdefiniować następujące zachowanie u mężczyzny, który doznał wypadku ponad rok temu, w wyniku czego grozi mu amputacja stopy. Od tamtego czasu miewa ,, huśtawki" nastrojów,często zamyka sie w pokoju i nie odzywa do domowników. komunikuje się tylko ze swoimi siostrami. Przesadnie oszczędza pomimo posiadanych środków. Spożywa alkohol wbrew zaleceniom lekarskim. Przed wypadkiem również były okresy ,,izoacji" i nie odyzwania sie do domowników z błahego powodu, lecz odbywały się rzadziej... jak pomóc takiej osobie?

Warto zachęcić go do konsultacji z psychologiem, a w razie potrzeby także podjęcia psychoterapii. Jest możliwe, że gorsze samopoczucie i funkcjonowanie jest związane z utratą i lękiem przed kalectwem (rodzaj żałoby), depresją czy nawet rodzajem ptsd (stresu pourazowego; zależnie od tego jaki to był rodzaj wypadku i jakie były okoliczności, które mu towarzyszyły). Specjalista nie tylko zdiagnozuje, ale będzie mógł także zaproponować odpowiednią formę wsparcia i pomocy (psychoterapia ambulatoryjna lub stała, konsultacja psychiatryczna i włączenie farmakoterapii itp). Warto działać zanim stan osoby cierpiącej ulegnie pogorszeniu. Z pomocy psychologa można skorzystać w Poradniach Zdrowia Psychicznego, Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej (tzw NZOZach) posiadających kontrakt z NFZ lub gabinetach prywatnych. W dwóch pierwszych przypadkach konieczne będzie skierowanie wystawione przez lekarza psychiatrę lub lekarza rodzinnego, a pomoc taka nie będzie dodatkowo płatna. Do lekarza psychiatry skierowanie nie jest konieczne.